S dětmi za větrnými mlýny | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

S dětmi za větrnými mlýny

Nedávno jsme vám na našem Facebooku přinesli hned dva tipy na výlet na zříceniny větrných mlýnů.

Jedním tipem byla zřícenina větrného mlýnu v Siřejovicích u Litoměřic. Druhým pak zřícenina větrného mlýnu u obce Příčovy, který je považován za největší, nejstarší a nejkrásnější.

Pokud se vám větrné mlýny zalíbily, nemusíte se vydávat jen po jejich zříceninách, můžete si udělat výlet i po těch, které stále stojí.

 

Větrný mlýn Petřín

Mlýn byl v činnosti až do roku 1945. Je zajímavý svým pětiramenným větrným kolem s lopatkami, které je ale nefunkční ozdobou. V současné době slouží mlýn jako penzion.

                                       

Větrný mlýn Černilov

Od roku 2016 zdobí krajinu u Černilova větrný mlýn. Pro výslednou barevnou podobu mlýna bylo inspirací dílo Antoniho Gaudího a Friedensreicha Hundertwassera. Mlýn však nemele, lopatky se točí pouze nuceně. Z mlýna by se později měla stát galerie.

                                       

Větrný mlýn Světlík

Větrný mlýn Světlík je jedním z největších dochovaných větrných mlýnů v České republice. Je jediným mlýnem holandského typu s dochovaným technickým vybavením v Čechách.

                                       

Balerův větrný mlýn

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. Stavba, jež je také nazývána jako Balerův mlýn, má u země průměr pouhých 3,2 metru. Kdo by si chtěl malinký mlýn prohlédnout i zevnitř, může si vyzvednout klíče na úřadě městyse Spálov.

                                      

Větrný mlýn u Velkých Těšan

Na severním úpatí Chřibů stojí celodřevěný dvoupatrový mlýn z první poloviny 19. století. V interiéru je umístěna expozice mlynářské techniky Muzea Kroměřížska. Roku 2014 byl Větrný mlýn Velké Těšany prohlášen za národní kulturní památku.

                                      

Větrný mlýn Vrátenský větrák

Větrný mlýn Vrátno je dominantou krajiny severně od obce Vrátno. Byl vystaven roku 1870 a jedná se o mlýn holandského typu s neobvykle vysokou kuželovitou střechou s vikýři.

                                      

Větrný mlýn Muzeum Rudice

V Rudici nedaleko Brna se mohou pochlubit stylově opraveným větrným mlýnem z 19. století, které slouží dnes jako muzeum s několika expozicemi. Mlýn je památkově chráněným objektem.

                                      

Tak pěkné výletění!

Petra

10. 2. 2021Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře