Větrný mlýn Vrátenský Větrák | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Větrný mlýn Vrátenský Větrák

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

4.5  (2x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Uprostřed polí nedaleko Vrátna stojí větrný mlýn holandského typu, pěkně působící stavba s vysokou šindelovou střechou, atrapou větrné růžice a novou bílou fasádou. Nechal ho vystavět Václav Mareček, místní statkář, a jeho stavbu provedl Medos ze Mšena, zednický mistr, v roce 1870. Na stavbu mlýna byl použit lomový kámen z pískovcových lomů. Větrný mlýn u Vrátna se řadí k vůbec nejkrásnějším mlýnům v Čechách. Obec Vrátno najdeme na Mladoboleslavsku a větrný mlýn stojí právě poblíž této obce. Má neobvykle vysokou střechu s vikýři, která už bohužel není původní, stejně jako větrné kolo, které sem bylo vsazeno během rekonstrukce na konci 20. století. Vrátenský mlýn tvoří půvabnou dominantu zdejšímu kraji a lze se k němu dostat od křižovatky mezi obcemi Kluky a Vrátno. Brzy po rekonstrukci začal mlýn znovu chátrat. V současné době je mlýn u Vrátna v rukou soukromého majitele a je upravený na stavbu rodinného domu. Na pozemku, na kterém se nachází, stojí také rodinný dům z 90. let, který sloužil coby bydlení pro správce. Součástí budovy jsou prostory o dispozici 5+1, přičemž v prvním nadzemním podlaží je vstupní hala se schodištěm, obytná místnost s krbem a kuchyňským koutem. Ve druhém nadzemním podlaží je také chodba se schodištěm, k tomu dvě obytné místnosti a koupelna. Ve třetím nadzemním podlaží je chodba se schodištěm, koupelna, WC, obytná místnost s krbem a točitým schodištěm, které vede do podkrovního obytného prostoru. Během rekonstrukce sem nechal vlastník zavést přípojku vody, stožárovou trafostanici, elektrické sloupy a nechal vybudovat štěrkem zpevněnou přístupovou cestu. Mlýn stojí na samotě, přibližně jeden kilometr od obecní zástavby. Pochází z roku 1870 a naposledy se v něm mlelo roku 1923. Okolí mlýna je mimořádně malebné. Stojí totiž nedaleko hradu Kokořín a dokonce s výhledem na Bezděz. Mlýn se nachází na soukromém pozemku a není přístupný.

> Otevírací doba

Celoročně

> Kontakt

Kraj: Středočeský kraj
Město: Vrátno

> Komentáře