Židova strouha | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Židova strouha

Foto: Tuláčci.cz

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Potok s romantickým názvem a stejně romantickým údolím měří pouhých dvacet a půl kilometru a je levostranným přítokem Lužnice. Především jeho dolní tok je vyhledávaným místem vodáků, trampů, rybářů a všech milovníků přírody. Potok pramení nedaleko Bzí v nadmořské výšce 519 m. Pod Bechyní vytváří kaňon s rozeklanými skalami a jeskyněmi a tři kilometry jižně od tohoto města se vlévá do Lužnice. Právě tento úsek je nejkrásnější a má neopakovatelnou atmosféru. V roce 1988 byl vyhlášen přírodní památkou. Poutavá je rovněž historie vzniku jména potoka. Místní pověst ji například připisuje židovskému obyvatelstvu, které se zde ukrylo po svém vyhnání z Týna nad Vltavou nebo Bechyně, či dokonce slavnému kouzelníku krále Václava IV. Žitovi. Je možné, že je název odvozen od majitele okolních pozemků, smilovického rychtáře Čudy (původně Čudova strouha) či od slova žito, v širším významu obilí, naznačující, že potok protéká úrodnou oblastí. Dalším tipem na výlet je protější pravý břeh Lužnice přístupný z Bechyně nebo z Koloděj nad Lužnicí s dalšími zajímavými skalními útvary a visutou lávkou. Podél Židovy strouhy vede žlutá turistická značka, lze se na ni napojit od silnice Týn nad Vltavou – Tábor, před obcí Březnice. Po trase podél Židovy strouhy je nutné překonávat drobné terénní překážky, zejména na konci trasy i potok přecházet, je vhodné trasu absolvovat za hezkého počasí. K nejhezčí závěrečné části Židovy strouhy je možné dojít od Nuzic – po modré turistické značce nebo zahnout za Nuzicemi na lesní křižovatce vlevo od silnice Týn nad Vltavou – Bechyně.

> Otevírací doba

po celý rok neomezeně, ale nejlépe za hezkého počasí a ne při vysokém stavu vody

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: Bechyně
Ulice: Židova strouha

> Komentáře