Křížová cesta Zlatnice | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Křížová cesta Zlatnice

Foto: Kateřina Tomášová

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

MEZI OBCEMI VIDOCHOV A BOROVNICE NEDALEKO NOVÉ PAKY PROTÉKÁ POTOK ZLATNICE. V MINULOSTI SE V JEHO ÚDOLÍ TĚŽILO ZLATO A HORNÍCI, KTEŘÍ ZDE RUDNÉ BOHATSTVÍ DOBÝVALI, SI KE SVÉ OCHRANĚ A OČISTĚ DUŠE POSTAVILI DŘEVĚNOU KAPLI. DO NÍ UMÍSTILI ZÁZRAČNOU SOŠKU PANNY MARIE, KTEROU PŘI SVÉ TĚŽKÉ PRÁCI NALEZLI. V ROCE 1938 BYL NA TOM SAMÉM MÍSTĚ, KDE STÁVALA KAPLE DŘEVĚNÁ, POSTAVEN SVATOSTÁNEK ZDĚNÝ, ZASVĚCENÝ PANNĚ MARII, A NOVĚ TAKÉ I KŘÍŽOVÁ CESTA. AUTOREM OBRAZŮ S PAŠIJOVÝMI VÝJEVY BYL TEHDY JAN RAIMUND. CESTA I KAPLE VŠAK POSTUPEM DOBY POMALU PUSTLY A VANDALOVÉ ROVNĚŽ NEZAHÁLELI. BYLO JEN OTÁZKOU ČASU, KDY OBĚ PAMÁTKY ZMIZÍ NATRVALO. AŽ V ROCE 2010 SE HASIČI ZE SOUSEDNÍ BOROVNICE ROZHODLI POUTNÍ MÍSTO OPRAVIT A ZÁROVEŇ OBNOVIT TRADICI POUTÍ. NOVÉ KAPLIČKY KŘÍŽOVÉ CESTY BYLY PROTO ROZMÍSTĚNY PODÉL PŮVODNÍ POUTNÍ CESTY. V DOBĚ, KDY JSEM KŘÍŽOVOU CESTU DOKUMENTOVAL, STÁLY JEŠTĚ KAPLIČKY JAK NOVÉ KŘÍŽOVÉ CESTA, TAK I TY STARÉ, POŠKOZENÉ. TY BYLY ODSTRANĚNY AŽ V ROCE 2016. V ROCE 2011 PAN RIEDEL Z NOVÉ PAKY OPRAVIL ČÁST PŮVODNÍCH OBRÁZKU KŘÍŽOVÉ CESTY A CHYBĚJÍCÍ, (TY, KTERÉ BYLY ZNIČENÉ) NAMALOVAL NOVÉ. V ROCE 2018 BYLO POUTNÍ MÍSTO OŽIVENO DALŠÍMI ZASTAVENÍMI CESTY SVĚTLA.

> Otevírací doba

po celý rok neomezeně

> Kontakt

Kraj: Královéhradecký kraj
Město: Vidochov
Ulice: Křížová cesta Zlatnice

> Komentáře