Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí a klášter | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí a klášter

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Jako maják se nad městem tyčí novogoticky upravená hranolová kostelní věž. Děkanský kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí je jedním ze skvostů české gotické architektury. Jeho vzácností je výtvarně čisté dvoulodí. Gotickou klenbu podpírají čtyři štíhlé sloupy a u jednoho z nich stojí půvabná plastika Třeboňské madony zhotovená z opuky kolem roku 1390.Inspirovala básníka Jaroslava Seiferta, nositele Nobelovy ceny, k napsání básně s názvem Prsten Třeboňské madoně. Nejcennější památkou kostela byl nesporně gotický deskový oltář z roku 1380 od neznámého umělce, označovaného jako Mistr Třeboňského oltáře. Toto vrcholné dílo středoevropské gotické malby je dnes chloubou Národní galerie v Praze. Interiér kostela nabídne milovníkům umění i fresky sv. Kryštofa, postav apoštolů a posledního soudu či obrazy Karla Škréty. Obraz na hlavním oltáři s výjevem Nanebevzetí Panny Marie a sv. Jiljí je dílem Petra Kecka. Křížová chodba, která přiléhá k severní straně kostela, se uchovala s téměř neporušenými freskami. Stěny ambitu jsou prolomeny arkádami s bohatými kružbami do rajského dvora se studnou. K jihozápadní části kostela přiléhá Kaple sv. Barbory – tzv. Šternberská kaple. Kamenné ostění zdobí štítky s rožmberskou růží a šternberskou hvězdou, připomínající zakladatele Petra Holického ze Šternberka a jeho ženu Kateřinu z Rožmberka. Stříška nad vchodem nese pětilistou růži a datum 1569. Při východní straně kostela stojí kříž a sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Václava.7 Jižní portál stráží sochy sv. Augustina a sv. Vojtěcha a tympanon vchodu zdobí freska s motivem korunování Panny Marie.

> Otevírací doba

PO-SO-vždy v 15:00

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: Třeboň
Ulice: Husova
Telefon: +420732251103

> Komentáře