Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Kostel Panny Marie Královny a sv. Jiljí

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Původní kostel sv. Jiljí byl postavený v 2. polovině 13. století. Dne 22. května 1368 přišli do Třeboně na žádost Rožmberků Augustiniáni a ihned se dali do stavby kláštera a přestavby kostela na kostel klášterní. Do roku 1380 byla hotová křížová chodba s kaplí sv. Jana Křtitele a kostel. Kostel je postaven ve stylu vrcholné gotiky a zůstal ve stavu stavební neporušenosti až dodnes. V roce 1723 vypukl v Třeboni požár, který zničil téměř celé město a poškodil také kostel. Zřítila se klenba v presbytáři a požár zničil interiér kostela. Požár přečkaly fresky a socha Třeboňské madony. Nové řešení interiéru po požáru bylo svěřeno vídeňským umělcům P. Koeckovi (presbytář s hlavním oltářem) a J. N. Rottmayerovi (vlastní prostor kostela). Vídeňští umělci splnili svůj úkol na výbornou. Interiér kostela tvoří jednotný architektonický celek a je opravdu krásný. Při prohlídce je zřejmé, že při výzdobě kostela a kláštera se značně uplatnili jeho zakladatelé, kteří měli ctižádost vytvořit z Třeboně kulturní středisko, odpovídající významu rožmberského rodu. Svou náklonnost k třeboňskému klášteru projevili i tím, že si jej zvolili za své pohřebiště. Nelze však podceňovat ani umělecký smysl obyvatel kláštera. Augustiniánští kanovníci si byli vědomi, že umění je jedna z cest, která vede k Bohu. Věnovali proto záměrně značnou pozornost umění všude, kde se usadili. Výjimkou nebyla ani Třeboň. Z gotických uměleckých děl, zachovaných v kostele, je nejvýznamnější opuková socha Třeboňské Madony z doby kolem roku 1400. Velkou cenností jsou barokní varhany od Václava Patočky .Vznikly v dílně dačických Patočků ve 30. a 40. letech 18. století. Také akustika kostela je výborná, a proto se zde často konají koncerty, které bývají pro zúčastněné opravdu velkým zážitkem.

> Otevírací doba

Prohlídky s průvodcem, při které uvidíte nejen vlastní kostel, ale i křížovou chodbu a rajskou zahradu se studnou - pondělí, úterý, čtvrtek, pátek, sobota - vždy v 15 hodin
Mše svaté (platnost od července 2016) - neděle v 9:00 a 18.30
úterý, středa, čtvrtek, pátek v 18:30
1. sobota v měsíci v 9:00

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: Třeboň
Ulice: Husova
Telefon: +420 732 251 103

> Komentáře