zřícenina hradu Zbyny | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

zřícenina hradu Zbyny

Foto: Petr Fabian

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Reliéfní pozůstatky po hradu na ostrožně nedaleko Svébořic, v bývalém vojenském prostoru Ralsko. Historické zprávy o hradu se nedochovaly, až r. 1582 je na jeho místě zmiňován les Zbynsko. Ani podle archeologických nálezů nebyl opevněný objekt přesněji zařazen z hlediska doby existence nebo funkce. Dochoval se šíjový příkop, stupňovitě klesající plocha hradu je zřejmě důsledkem pozdější zemědělské činnosti, při níž další pozůstatky středověké situace nenávratně zanikly. Přístup: hrad se nachází uvnitř obory Židlov, jejíž plot lze překročit jen na k tomu určených místech; při návštěvě jsem šel od bývalých Svébořic (blízko nichž leží Hrad na Dubovém vrchu) lesní cestou k jihu asi 300 m, poté je třeba odbočit doleva ke vstupu do obory, kde lze překonat plot, dále lesními cestami uvnitř obory podle mapy k široké asfaltové cestě u Zbynské hájovny, po ní doleva pod skalními bloky až téměř k jeskynním světničkám zbynské poustevny (která je známější než hrad nad ní), těsně před poustevnou odbočuje doprava do lesa pěšina, vedoucí k ostrožně; pozor: na mapy.cz je uvedena chybná poloha hradu na jiné ostrožně, lokalita se ve skutečnosti nachází asi 300 m dál k VSV Vstup: volný

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Liberecký kraj
Město: Ralsko-Svébořice

> Komentáře