Výrov – Hrad u Velenic | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Výrov – Hrad u Velenic

Foto: Petr Fabian

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Terénní pozůstatky po hrádku neznámého jména nedaleko Velenic, nazývaného podle blízké vsi Výrov (připomínané r. 1554 a dnes zaniklé). Podle nalezených úlomků keramiky byl patrně využíván ke konci 13. stol. a v 1. pol. 14. stol. Zachovalo se podvalí po obytné budově se vstupní šíjí a zbytky schodiště a mohutné do skály vytesané příkopy. Lokalita byla objevena teprve r. 1986. Aktualizace 2013/4: Hrad není v historii zmiňován, protože není objasněno jeho jméno. V této oblasti nám však jedno sídlo chybí, a to je Smojno. Archeologické nálezy se proti ztotožnění zbytků hradu se Smojnem nestaví, takže snad jde o Smojno či Smojen. (Petr Randus) Přístup: po silnici ze Svitavy na Velenice, asi 400 m za Pustými kostely (před výrazným skalním útvarem na levé straně silnice) doprava po mostě přes Svitavský potok, za ním doprava do mírného svahu lesní cestou, po 400 m znovu doprava lesem na okraj strmého skalního bloku (nad meandrem Svitavského potoka, naproti stavení v údolí – bývalé velenické továrně na zrcadla) Rozsáhlý prostor bezprostředně nad lokalitou byl odlesněn, při přístupu popsaném výše je tak místo viditelné už od lesní cesty, vzdálené zhruba 100 m (vzrostlé stromy za mýtinou) Vstup: volný

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Liberecký kraj
Město: Velenice

> Komentáře