Svojkov | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Svojkov

Foto: Petr Fabian

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Zříceniny skalního hradu ze 14. stol. u stejnojmenné obce, mezi Českou Lípou a Cvikovem. Nejstarší zmínka v písemných pramenech je z r. 1355, založen byl zřejmě pány ze Svojkova. Kolem r. 1445 dobyt jako sídlo loupeživého rytíře, opuštěn v pol. 16. stol. V r. 1750 koupil statek hrabě Josef Maxmilián Kinský a připojil ho k sousednímu sloupskému panství. Kolem r. 1780 byl hrad romanticky upraven a začleněn do zámeckého parku (zámek je dnes zcela zaniklý) – skalní jádro zpřístupnilo vyhlídkové dřevěné schodiště a později vznikl i výletní letohrádek. Zbytky romantických úprav se dochovaly do poloviny 20. stol., v současné době už jejich stopy nejsou patrné. Z hradu se zachoval skalní suk se světničkami, průchodem a schody a zbytky zdiva paláce. Aktualizace 2015/5: Podle posledních zjištění lokalita prodělala nesporně složitější stavební vývoj a hrad byl zřejmě daleko mohutnější a mnohem rozsáhlejší. Má předhradí a vzhledem k jeho poloze byl rozložen na a mezi skalními suky. Při podrobnějším průzkumu byly nalezeny stopy po základech hospodářských budov, snad strážnice, a dalších objektech zatím neznámého určení, přitesané oblouky a základy vysokých věží, mnoho stop po trámech (tesané draže), půloblouky věžovitých staveb – někde i relikty zdiva. Nesporně se jedná o mohutný šlechtický hrad, který ve své nejširší části mohl měřit až 350-400 m a zabíral velkou plochu "skalního městečka", které je doslova prošpikováno od Sloupu a Dolního Pihelu různými opevňovacími prvky (viz naprosto dokonale rovné plošinky s pozůstatky draží dřevěných pavlačí, přístupových schodišť či mistrně přitesaných skalních suků). Rozhodně doporučuji při návštěvě Svojkova projít si i pravou (zatím neznámou) část hradu. Možná se najde dobrá duše, která by mi pomohla se zaměřením a zakreslením terénních pozůstatků do notně předělaného obrázku s přibližnou lokalizací průběhu hradeb a celkového stavebního vývoje lokality. (Z. Coněk) Přístup: po červené nebo zelené turistické cestě na kraj obce, hrad se nachází na návrší asi 100 m od silnice (za pozemkem rekreačního objektu), v létě schován za stromy Vstup: volný

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Liberecký kraj
Město: Svojkov

> Komentáře