Starý Falkenburk | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Starý Falkenburk

Foto: Petr Fabian

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Pozůstatky hradu na vrcholu Sokol v Lužických horách, poblíž Jablonného v Podještědí. O jeho vzniku nejsou přesné zprávy, postaven byl snad na zač. 15. stol. Za husitských válek sloužil jako zvědný hrad hlásící pohyb husitských vojsk; zdejší posádce se podařil r. 1423 přepad oddílu Hynka Bočka z Poděbrad, ukořistili mu tehdy náklad slanečků. Rok nato však Hynek podnikl trestné tažení do zdejšího kraje. R. 1429 koupil Falkenburk husitský hejtman Jan Kolúch z Vesce, o Velikonocích 1431 byl hrad vypálen, ale záhy obnoven. Po Lipanech (r. 1434) Kolúch odmítl přijmout posly císaře Zikmunda, který proto nařídil hrad rozbořit. Výprava se však neuskutečnila po zprávě, že Falkenburk r. 1437 vyhořel údajně neopatrností vlastní posádky, což bývá někdy považováno za Kolúchův trik pro odvrácení boje. Opravený hrad byl r. 1467 přece jen dobyt a pobořen. Později ještě sloužil jako úkryt loupežníků. Zachován val, příkop a zbytky paláce. Pověsti vyprávějí o běsnícím psu, který se tu po lese prohání v pravé poledne, a o kouzelné rostlině mužíčku, jenž tu prý roste. Přístup: po červené turistické cestě Vstup: volný

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Liberecký kraj
Město: Jablonné v Podještědí

> Komentáře