Ronov u Stvolínek | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Ronov u Stvolínek

Foto: Petr Fabian

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Zříceniny gotického hradu na vysokém čedičovém vrchu nad Stvolínkami. Hrad pravděpodobně z 1. čtvrti 15. stol. se poprvé připomíná k r. 1427, dnes patrné části byly vystavěny až po husitských válkách. Poloha na vysokém vrchu a z ní vyplývající těžká dostupnost vedly spolu se změnou životního stylu k přenesení panského sídla na tvrz a později zámek ve Stvolínkách. V 16. století byl Ronov opuštěn, r. 1608 se už uvádí jako pustý. Za třicetileté války se stal útočištěm okolních obyvatel, neunikl proto pozornosti Švédů, kteří jej r. 1643 přepadli a vypálili. R. 1811 se na jihozápadě zřítila část obytného stavení, poté už destrukce hradu postupovala rychle. R. 1845 zřídil majitel panství, biskup Augustin Hille, na hrad křížovou cestu. Ta byla r. 1891 upravena a pro návštěvníky byl zřízen malý dřevěný domek; obojí bylo později zničeno. Podle pověsti zdejší poklady hlídá obr s ohnivýma očima – jisté ženě se kdysi o Květné neděli podařilo odnést malou část z nich domů, ale k dítěti, které zde zapomněla, se mohla vrátit až za rok. Přístup: po červené nebo zelené turistické cestě Vstup: volný

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Liberecký kraj
Město: Blíževedly

> Komentáře