Ralsko | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Ralsko

Foto: Petr Fabian

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Hrad Ralsko, nacházející se na dominantním vrchu u Mimoně převyšujícím o 400 metrů okolní terén, patří k objektům, se kterými je spojeno mnoho nejasností. Archeologické nálezy dokládají jeho existenci už ve 13. stol. (původně se snad jednalo o z velké části dřevěný hrad); se jménem Ralsko se v písemných pramenech setkáme velmi záhy, není však jasné, zda se jednalo o hrad, kopec, nebo sídlo pod ním. Záznamy vztahující se nesporně k hradu se vyskytují až ke konci 14. stol. Často uváděné dřívější tvrzení, že hrad pochází až z doby kolem r. 1435 a patří tedy k nejmladším u nás, bylo překonáno. V 15. stol. se však na hradě stavělo. Ve 2. pol. 15. stol. začal jeho význam upadat, Ralsko přestalo být sídlem svých majitelů a už r. 1505 se uvádí jako "zámek pustý". Načas se stalo i útočištěm loupeživých rytířů. Nepříliš šťastná obnova dvou čtverhranných obytných věží proběhla v 1. pol. 20. stol. Pod hradem se nachází přírodní rezervace se zbytky pralesního porostu. Podle jedné z pověstí je na Ralsku ukryt poklad, který hlídá obrovský pes, potulující se ve zdejších lesích. Podle jiné spí v hoře vojsko, které nám přijde na pomoc v době ohrožení... Nápisy azbukou, dodnes zachované na hradních zdech a v kůře stromů, jako by jeho nedávnou přítomnost ironicky stvrzovaly – zůstávají dokladem neblahé minulosti okolí Ralska jako vojenského újezdu, obsazeného vojsky Varšavské smlouvy.Přístup: po červené turistické cestě Vstup: volný

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Liberecký kraj
Město: Noviny pod Ralskem

> Komentáře