PŘÍRODNÍ REZERVACE ZÁZMONÍKY | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

PŘÍRODNÍ REZERVACE ZÁZMONÍKY

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Zázmoníky, přírodní rezervace vyhlášená roku 1986 o rozloze 4,85 ha, se nachází cca 2,5 km severně od Bořetic. Rozkládá se na prudkém svahu začínajícím ve své horní části rozhraním lesa a končícím ve své dolní části hlubokým údolím. Tento kousek nedotknuté panenské přírody patří k významným lokalitám teplomilné vegetace. Jsou zde zastoupeny teplomilné doubravy, lesní lemy i ostrůvky stepních porostů s řadou vzácných druhů rostlin a hmyzu. Na lokalitě je jediné moravské naleziště velevzácného Včelníku rakouského, v jarních měsících vás okouzlí okaté květy hlaváčku jarního, štíhlé stonky stepních trav s názvem kavyl Ivanův neboli vousy sv. Ivana, přímo v lese omamně vonící koberce konvalinek a mnohé další. Na hranici lesa a samotných Zázmoníků stojí od roku 2000 štíhlá bílá kaplička Boží muky, vedle které jsou připraveny jednoduché lavičky lákající k posezení a rozhledu do kraje. Ten je ze Zázmoníků přímo úžasný – nabízí se zde k porovnání fascinující kontrast důkladně zemědělsky obdělávané půdy – precizně spravované vinice, rovnoběžky řádků, mohutné schody teras, oseté lány polí versus prapůvodní, přirozená a volně dýchající příroda – místo, kde se zastavil čas, místo, na něž ruka člověka dříve nestihla dosáhnout a dnes se již ani neodváží. Podíváte-li se od Zázmoníků k Bořeticím, cítíte se najednou jako v pohádce – osikový lesík, rybníky s milými ostrůvky, červené střechy domků šplhající se do protilehlého kopce zakončeného na svém vrcholku malebnou siluetou barokního kostelíka

> Otevírací doba

Celoročně

> Kontakt

Kraj: Jihomoravský kraj
Město: Bořetice

> Komentáře