15. poledník | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

15. poledník

Foto: Dita Balcarová

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Pokud by existovala soutěž o nejslavnější jindřichohradeckou čáru, dozajista by vyhrála ta, kterou návštěvníci najdou na nároží proboštského kostela Nanebevzetí Panny Marie v samotném centru města. Nenápadný pruh z dlažebních kostek na první pohled nevěstí nic převratného, přesto je už řadu let jednou z největších jindřichohradeckých atrakcí. Ona čára totiž vyznačuje místo, kterým prochází 15. poledník východní délky. Odkdy je poledník u kostela vyznačen, tedy kdy naši předkové vpravili do dláždění obrubník, který tam byl před nynější úpravou, nikdo neví. Poledník můžeme definovat jako pomyslnou čáru (kružnici) kolem zemského glóbu protínající oba póly a dvakrát kolmo rovník, musí tedy držet přesně severojižní směr. 15. poledník se nachází 15° východně od Greenwichského poledníku. Od severního pólu prochází přes Severní ledový oceán, Evropu, Afriku, Atlantský oceán, Jižní oceán k jižnímu pólu. Sluneční čas 15. východního poledníku je středoevropským časem. A nadsázkou, ale i docela vážně by se tak dalo konstatovat, že Jindřichohradečáci znají odpověď na naprosto přesný středoevropský čas. Mnohem více se nejen o 15. poledníku dozvíte na Hvězdárně Františka Nušla, která v Jindřichově Hradci sídlí již od roku 1961 a která se těší stále většímu zájmu návštěvníků. Zajímavost: Díky moderním technologiím, zvláště pak díky údajům z dostatečného počtu družic, dospěli odborníci k závěru, že vyznačení 15. poledníku na nároží kostela Nanebevzetí Panny Marie je chybné, stejně jako jeho směr – orientace podle světových stran. Poledník sice Jindřichovým Hradcem vede, ale mnohem blíže k řece Nežárce, kterou dokonce na Staré cestě přechází. Ať už návštěvník překročí 15. poledník v kterémkoliv místě, určitě by si měl něco přát. Neměnná totiž zůstala legenda, podle níž se takové přání do roka a do dne splní.

> Otevírací doba

po celý rok neomezeně

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: Jindřichův Hradec
Ulice: Kostelní 76

> Komentáře