Kostel Nanebevzetí Panny Marie | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

V polovině 14. století byl na návrší nad obcí vystavěn gotický kostel a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. První písemná zmínka o obci Bystřice je z r. 1396, ale archeologickými nálezy je zde prokázáno četné osídlení už z doby staršího pravěku i z raného středověku. Opakovaně zde bylo zjištěno osídlení z mladší doby kamenné, tj. z období po příchodu prvních zemědělců. Byla tu vykopána bronzová sekerka, mohyla s žárovým pohřbem, laténský hrob ze 3. století př. n. l. včetně kostí pohřbeného Kelta a při stavbě silnice byly objeveny kostrové hroby z 10. století. Ve 13. století bylo okolní území vesměs plošně kolonizováno, zřejmě proto, že mělo výhodné předpoklady pro zemědělství. V polovině 14. století byl na návrší nad obcí vystavěn gotický kostel a zasvěcen Nanebevzetí Panny Marie. Z původní stavby se zachovala asi šestidílná žebrová klenba s profilovanými žebry na stropě presbytáře. Při husitských válkách zřejmě kostel dost utrpěl, a tak byl v 16. století přestavěn a jeho interiér byl znovu vybaven. Dochovala se renesanční cínová křtitelnice, pocházející z r. 1572, a zvon od mistra Petra z Mladé Boleslavě z r. 1578. Ten byl původně asi umístěn v tzv. sanktusníku – malé štíhlé věžičce na hřebenu střechy. V této době sem byli pohřbeni i někteří příslušníci početného rodu Kopidlanských, jejichž náhrobek zazděný v lodi kostela pochází z r. 1606. K západnímu průčelí byla v r. 1857 přistavěna hranolovitá věž, obdélná loď kostela byla prodloužena a pseudogoticky upravena. V r. 1881 byly zevně přistavěny opěráky k pětibokému presbytáři, který má úzká lomená okna. Kostel je chráněnou nemovitou kulturní památkou. Při nedávné nové výmalbě byly na omítkách nalezeny vzácné starší malby. V zrestaurovaném kostele pořádá obec koncerty klasické a varhanní hudby.

> Otevírací doba

dle webu

> Kontakt

Kraj: Královéhradecký kraj
Město: Bystřice
Ulice: Bystřice 26

> Komentáře