Kostel nalezení sv. Kříže | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Kostel nalezení sv. Kříže

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Pravděpodobně v místě dávno zaniklé tvrze vznikl ve 2. polovině 13. století kostel. Původně tato stavba, písemně doložená v r. 1357, byla provedena v raně gotickém slohu. Později – pravděpodobně až v 18. století – byla loď kostela upravena barokně. Jednolodní stavba má rysy gotické jednoduchosti: obdélníkový půdorys s presbytářem z vnějšího pohledu půlkruhově uzavřeným, z vnitřku pětibokým. Na severní straně k lodi přiléhá obdélníková sakristie a před západním průčelím se tyčí mohutná hranolovitá věž, která má z jižní strany malá okénka – štěrbinové střílny, připomínající svou obrannou funkcí někdejší tvrz. K presbytáři zevně přiléhají opěráky, okna jsou úzká a hrotitá, v hlubokých špaletách (plochy kolem oken o síle zdi). V interiéru kostela, počínaje od vstupu, je mezi věží a lodí malý hrotitý portálek, ve věži je zazděna čtyřlistá rozeta (kružbami zdobená růžice) – původně do lodi vedoucí okno. Zřejmě původní gotický hrotitý portál z 1. poloviny 14. století je mezi presbytářem a sakristií. Strop presbytáře (kněžiště) tvoří jedno pole křížové klenby, s velmi silnými a mohutnými klenbovými žebry hrubého klínového profilu. Triumfální oblouk (mezi kněžištěm a vlastní lodí) je těžký a lomený. V presbytáři je čtyřikrát odstupňovaný raně gotický sanktuář (výklenek pro nádobu s hostiemi). Zařízení kostela je pseudoslohové od J. Stoklasy ml., hlavní oltář a kazatelna jsou z r. 1916, boční oltář s obrazy a na prknech malovanou architekturou je z 1. poloviny 19. století. U kostela je pískovcový krucifix, pocházející z r. 1791.

> Otevírací doba

dle webu

> Kontakt

Kraj: Královéhradecký kraj
Město: Libáň
Ulice: Zliv

> Komentáře