Kostel Nanebevzetí Panny Marie | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Na místě někdejšího – pravděpodobně gotického – kostela nechala hraběnka Anna Schliková v letech 1761–1763 vystavět ve stylu rokokové gotiky nový kostel. Byl budován s využitím obvodových zdí staré kostelní stavby, jeho jediná loď má téměř čtvercový půdorys, s polygonálním presbytářem. Při severní straně přiléhá sakristie, nad níž v patře je oratoř, na západní straně je obdélná předsíň s kruchtou v patře. Vnější nároží a stěny lodi jsou mezi vysokými okny podepřeny opěráky, nahoře zakončenými barokními volutami (ozdoby ve tvaru spirálových závitnic). Uprostřed hlavního průčelí na jižní straně je vstupní portál s lomeným profilovaným obloukem, nahoře s bohatými rokajovými (nesouměrné hřebínky) dekoracemi a s erby v kartuši (ozdobně orámovaná plocha). Po stranách portálu jsou polopilíře, které mají na vrchu vázy s bohatými ozdobami. Střecha kostela je mansardová, uprostřed jejího hřebene je objemná kupole s lucernou, na obou koncích jsou štíhlé věžičky, zvané sanktusníky. Ty ovšem mohly nést jen zcela malé zvonky, užívané při pozdvihování při mši. Větší zvony musely být umístěny v dřevěné stupňovité zvonici opodál. Tato zvonice je dokonce starší než kostel – pochází z poslední čtvrtiny 17. století. Na hřbitově původně stávaly i čtyři rokokové kaple se stěnami, členěnými pilastry a s bohatou malířskou výzdobou. Zbyla jen jediná – márnice. Hřbitov byl ohrazen rokokovou zdí, která se dochovala jen částečně kolem brány s pilíři a kovanou mříží. Interiér má bohatou štukovou dekoraci, na pilastrech v presbytáři jsou rokoková sousoší andílků. Fresky a vnitřní zařízení pocházejí také z doby kolem r. 1763. Z původního gotického kostela pochází kamenná křtitelnice z poloviny 15. století a na ní stojící cínová křtitelnice z r. 1593.

> Otevírací doba

dle webu

> Kontakt

Kraj: Královéhradecký kraj
Město: Slatiny
Ulice: Slatiny

> Komentáře