Vyhlídková věž Lanšperk | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Vyhlídková věž Lanšperk

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Nepříliš esteticky vyvedenou vyhlídkovou věž připomínající spíše než rozhlednu stavební lešení nalezneme od roku 2007 v areálu hradu Lanšperk na Orlickoústecku. Nejedná se tedy o zpřístupněnou hradní věž, nýbrž o nově postavenou ocelovou konstrukci o výšce cca 8 metrů. Hrad Lanšperk byl založen v 2. pol. 13. století pány z Drnholce jako vojenské a správní centrum panství. Poté byl hrad postupně v držbě Záviše z Falkenštejna, zbraslavského kláštera a biskupství v Litomyšli. Po husitských válkách, kdy byl Lanšperk dobyt, často měnil majitele. Na konci 16. století byl již neobydlený a rokem 1622, kdy jej kupuje Karel z Lichtenštejna, je uváděn jako pustý. Užitek z něho měli poté jen místní obyvatelé, kterým slouží jen jako zdroj stavebního materiálu. Novodobé opravy na Lanšperku spadají od 30. let 20. století, kdy zde KČT prováděl odkrývací a stavební práce. V poválečné době však tyto aktivity ustanuly. V současné době hrad revitalizuje „Sbor pro záchranu hradu Lanšperka“ (zal. 1992), který v roce 2005 provedl opravu obvodové hradby. Další restaurační práce postupně pokračují i dnes. Třípatrová ocelová věž s vyhlídkovou plošinou byla na Lanšperku vystavěna v roce 2007 v rámci první fáze projektu cyklostezek Regionu Třebovsko-Orlicko. Rozhledna byla zpřístupněna 7. září 2007 společně s otevřením 15km dlouhé cyklostezky spojující Letohrad a Ústí nad Orlicí a zprovozněním turistické ubytovny v Cakli. Vyhlídkovou věž a ubytovnu vystavěla za necelé 3 mil. Kč firma REKOP z Dolní Dobrouče. Z rozhledny lze spatřit panorama Orlických hor, masiv Králického Sněžníku, Suchý vrch, Bukovou horu a za dobrých podmínek i Jeseníky.

> Otevírací doba

neomezeně po celý rok

> Kontakt

Kraj: Pardubický kraj
Město: Dolní Dobrouč
Ulice: Lanšperk

> Komentáře