Gablenzův památník | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Gablenzův památník

> Otevřeno

květen, červen, červenec, srpen, září

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Historie: V nadmořské výšce 509 metrů stojí u Trutnova na vrchu Šibeník památník s rozhlednou. Název místa je odvozen šibenic, které se zde od konce 18. stol. stavěly. Památník upomíná nedalekou bitvu prusko-rakouských armád dne 27. června 1866. Při této bitvě vedl vítězné rakouské vojsko maršál Ludwig Freiherr von Gablenz, podle kterého byl později nazván jak litinový 17m vysoký památník, tak i celý vrch. Slavnostní odhalení památníku se konalo přesně dva roky po bitvě: 27. června 1868. Byl vystavěn z iniciativy trutnovského spolku vojenských vysloužilců za přispění knížete Schaumburg-Lippe. Na památníku jsou uvedena jména brigád, pluků, praporů, padlých důstojníků a číselný přehled ztrát vítězného X. armádního sboru. Roku 1899 byl památník doplněn o ozdobný železný plot. Ve slavnostní dny se z vršku památníku vyvěšovaly císařské zástavy, jako rozhledna byl veřejnosti zpřístupněn později. Když von Gablenz roku 1874 v Zurychu zemřel (zastřelil se), byly jeho ostatky uloženy pod památníkem – vždy si totiž přál být pochován se svými vojáky. Převoz ostatků se uskutečnil v roce 1905 za účasti 50 tis. lidí. Přesně o sto let později - 10. září 2005 - proběhly k této události vzpomínkové akce. Dnes návštěvníka provede místy tehdejších bojů naučná stezka „Den bitvy u Trutnova 27. 6. 1866“ vybudovaná v roce 2000. Gablenzův památník byl opraven v roce 2003. Novodobě přibyl na Šibeniční vrch telekomunikační stožár.

> Otevírací doba

víkendy 13:00 - 18:00

> Kontakt

Kraj: Královéhradecký kraj
Město: Trutnov
Ulice: Šibeniční vrch

> Komentáře