Zámek Kravaře | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Zámek Kravaře

> Otevřeno

duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

HISTORIE ZÁMKU V KRAVAŘÍCH Jak to všechno bylo... Kravaře, centrum malého panství v západní části Hlučínska, jsou poprvé v písemných pramenech zmiňovány roku 1224 a tvrz pak roku 1377. Vlastnila ji větev mocného rodu Benešoviců, do jehož majetku spadalo mnoho dalších panství na Moravě. Tito majitelé se označovali ve šlechtickém přídomku „Páni z Kravař“. O jejich důležitosti pro dějiny našeho města svědčí fakt, že erb tohoto rodu (zavinutá střela) mají dnes Kravaře ve svém znaku. První podrobnější popis rytířského sídla máme z roku 1632 díky jeho novému majiteli Michalu Sendivojovi ze Skorska. To byl nižší polský šlechtic a alchymista na dvoře císaře Rudolfa II. a tehdy zkonfiskované kravařské panství získal darem právě díky úzkým kontaktům s císařským dvorem. Jeho dcera a dědička Marie Veronika se provdala za příslušníka drobné braniborské šlechty Jakuba z Eichendorffu. Tímto sňatkem začala další důležitá etapa kravařského panství a především sídla. Bohatnoucí rod potřeboval pro svůj život větší a reprezentativnější prostory, proto nechal Jan Rudolf Eichendorff provést v letech 1721 – 28 přestavbu a dostavbu zámku v duchu vrcholného baroka. Eichendorffové vlastnili panství do roku 1782, kdy je pro značné zadlužení prodali hrabatům Schaffgotschům. Po nich se pak od roku 1815 majitelé rychle střídali. Po připojení Hlučínska k Československu r. 1920 koupil zámek stát a zřídil zde Hospodyňskou a hospodářskou školu. Drastický útok na architekturu znamenal požár, ke kterému došlo neopatrností 21. ledna 1937. Zničil veškeré vnitřní zařízení, shořela celá střecha, propadly se stropy zdobené freskami a štuky, zřítilo se vnitřní dřevěné schodiště. Přes válku byl objekt provizorně zastřešen a od 50. let pozvolna rekonstruován. Opravy probíhaly do května 1970, kdy byla na zámku otevřena vojensko-politická expozice Ostravské operace, která zde setrvala do roku 1989. Na konci roku 1990 přešla budova i s parkem pod správu Města Kravaře, které z ní vybudovalo kulturní a společenské centrum. Stálá zámecká expozice seznámí návštěvníka s jednotlivými etapami zdejšího barokního zámku. Na připomínku tajemného majitele zámku a panství, alchymisty Michala Sendivoje ze Skorska, je zde ukázka alchymistické dílny včetně magického transmutačního kruhu, za jehož pomoci měli alchymisté vyrábět zlato či elixír mládí. Dále uvidí návštěvník průřez historií kravařského zámku včetně barokní kaple archanděla Michaela, která jakoby zázrakem nebyla poškozena požárem zámku v roce 1937. Na závěr prohlídky se podívá do daleké historie – přesněji do mladší doby bronzové, z níž pocházejí archeologické nálezy na území Kravař, které jsou vystavovány v rámci stálé expozice. Prohlídka interiérů trvá cca 45 min. Prohlídkovou trasu doplňují tématické výstavy na chodbách v 1. patře zámku, které je možné zhlédnout současně s absolvováním prohlídkové trasy, po zakoupení vstupenky.

> Otevírací doba

Duben - Květen
otevřeno o víkendech a svátcích. V ostatní dny po telefonické domluvě.
(tel: 553 777 971, mobil: 605 229 416)

Červen – Srpen
otevřeno denně kromě pondělí

Září – Říjen
otevřeno o víkendech a svátcích, v ostatní dny po telefonické domluvě.

prohlídka začíná vždy v celou hodinu (mimo 12,00 – polední pauza)
začátky pravidelných prohlídek: 10:00, 11:00, 13:00, 14:00, 15:00 a 16:00

> Kontakt

Kraj: Moravskoslezský kraj
Město: Kravaře
Ulice: Alejní 377
Telefon: 553 777 971

> Komentáře