Arboretum Křtiny | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Arboretum Křtiny

> Otevřeno

květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Arboretum Křtiny je známou sbírkou dřevin. Nachází se mezi městysi Křtiny a Jedovnice, asi 20 km severně od Brna, v těsné blízkosti CHKO Moravský kras, na území Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně. Na ploše 23 ha je soustředěno přes 1 000 druhů dřevin z celého světa. Unikátní sbírka byla založena v letech 1928 – 1929 profesorem Augustem Bayerem, je určena zejména pro výuku studentů a výzkum. Od vzniku arboreta je sortiment rozšiřován vlastními výpěstky ze semen získaných sběrem nebo výměnou. Odbornou správu vykonává v současné době Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie Lesnické a dřevařské fakulty MENDELU. Objekt se rozkládá ve výšce 450 až 520 m nad mořem, průměrná roční teplota je 6 °C, průměrné roční srážky 640 mm. Součástí arboreta je i bukový prales – ukázka druhové skladby původních lesů. Mimo dřeviny jsou zde pěkná společenstva nivních luk s řadou chráněných druhů bylin. Inspiraci je možno načerpat i v různých zákoutích, která jsou doplněna dřevěnými skulpturami, výtvory studentů univerzity. Na jaře se sbírka pyšní kvetoucími rododendrony a azalkami, v létě poskytuje chladivý stín a na podzim hýří pestrou paletou barev. Arboretum je uvedeno i v seznamu evropských botanických zahrad a arboret, patří mezi nejznámější objekty tzv. lesoparkového typu ve střední Evropě, navštěvují je odborníci z celého světa. NAUČNÁ STEZKA DOMÁCÍ DŘEVINY V nádherném prostředí arboreta byla otevřena naučná stezka Domácí dřeviny, na jejíž vybudování se podílely Nadační fond prof. Augusta Bayera, nadace Partnership, ŠLP ML Křtiny a ÚLBDG LDF MENDELU. V současné době je na stezce shromážděno přes 140 druhů domácích dřevin, tedy téměř 3/4 druhů, které by se dnes vyskytovaly na území státu v přirozených společenstvech neovlivněných člověkem. Každý druh je v terénu označen informační tabulí s českým a vědeckým názvem, popisem morfologie, ekologických nároků, rozšíření a případného využití, včetně mapky areálu a kresby olistěného kvetoucího nebo plodícího prýtu. Stezka je dále postupně doplňována dalšími druhy. Ke stezce je vydán průvodce. Arboretum a naučná stezka jsou výbornou didaktickou pomůckou pro pedagogy všech typů biologicky zaměřených škol. Jsou vhodným cílem pro rodinnou ekoturistiku, pro poučení i relaxaci. Po zhlédnutí objektu je možné pokračovat návštěvou blízkého Moravského krasu. Zveme vás i vaše přátele k další návštěvě. Arboretum Křtiny je v průběhu roku zpřístupněno veřejnosti vždy o víkendech. Hromadným exkurzím je umožněn vstup po celý rok na základě předchozí domluvy Základní prohlídkový okruh trvá přibližně 1 hodinu. Vstup do arboreta se psem je povolen. Mimo sezónu zavřeno. Mimo otevírací dobu jsou možné exkurze po osobní domluvě. Vstupné • dospělí 40,- Kč, • děti, studenti 20,- Kč, • rodiny 75,- Kč,

> Otevírací doba

Otevírací doba – rok 2019:
Den otevřených dveří: 18. – 19. 5. 2019 a 12. 10. 2019, od 9.00 do 16.30 h

Sezónní otevírací doba:
v době od od 18. 5. 2019 do 12. 10. 2019
– v sobotu a neděli od 9.00 do 17.00 h

> Kontakt

Kraj: Jihomoravský kraj
Město: Křtiny
Ulice: Arboretum Křtiny

> Komentáře