Restaurace a pivovar Solnice | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Restaurace a pivovar Solnice

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Třípatrová budova s vysokým trojúhelníkovým štítem se stupňovitým cimbuřím je dominantou Piaristického náměstí v Českých Budějovicích. Uvnitř se nachází ve třech úrovních mohutná dřevěná trámová stropní konstrukce s fošnovými záklopy, dřevěné sloupy podpírají středověký průvlak se sedly. Objekt má ve městě nejhodnotnější goticko-renesanční hambalkový krov, 4. nejstarší tohoto typu v zemi. Solnice byla postavena v roce 1531 jako městská sýpka, kdy ve městě končila gotika. Později v se v sýpce skladovaly zbraně a výzbroj, čímž se léta používal název zbrojnice. Před rokem 1880, deset let poté, co byla zrušena koňka a klesal dovoz soli z Rakouska, se ve zbrojnici nějaký čas skladovala sůl, což dokládá německý název Salzhaus. Ze severní strany se k objektu přimyká přízemní valeně klenutý objekt malé solnice. Tato část je kryta pultovou střechou, která je z prostoru náměstí kryta atikovou zdí s cimbuřím. Malá solnice byla postavena se zpožděním několika desetiletí – ve 2. polovině 16. století, možná v souvislosti s požárem města, který se však velké solnici vyhnul. Sýpka byla však pro skladování soli a manipulaci s bečkami nevhodná a v roce 1885 už to zase byla sýpka. Od obce si ji pronajal Antonín František Taschek. V rozpočtu obce Česko-budějovické na rok 1885 je v příjmech položka 75 zl. ze sýpky na náměstí Piaristickém, nájemce A. F. Taschek. Rodina platila stejný nájem ještě v roce 1901. Až v roce 1902 měl platit ze sýpky činži nový nájemce Bedřich Sáček - 150 K. Asi nezaplatil a nájem zrušil. V květnu 1903 totiž nabídla Ludmila Knappová obci, že „starou solnici“ na Piaristickém náměstí koupí za 40tisíc K. Obecní zastupitelstvo na své schůzi dne 9. května 1903 nabídku zamítlo. Na tom bylo zajímavější, že připomněla název „stará solnice“. Zastupitelé oficiálně projednávali „starou solnici“. Tím termíny odpovídající dřívější náplni objektu, jako sýpka, špýchar, zbrojnice a též lidový název U Tří loupežníků začaly ustupovat. Stavba byla vždy využívána pro účely skladování. Neproběhly zde proto žádné zásadní stavební úpravy. Na počátku 19. století byla do všech podlaží vložena podélná dřevěná řada průvlaků se sloupky pro zvětšení únosnosti stropů. V šedesátých letech 20. století byla provedena oprava fasád a střech, do interiéru byl vložen nákladní výtah. V této době budova sloužila jako sklad domácích potřeb. Od konce minulého století byl objekt velké solnice bez využití a chátral. Objekt velké i malé solnice odkoupil soukromý investor s cílem vybudovat zde restauraci s přilehlým pivovarem. Po archeologickém průzkumu začala v roce 2016 stavba unikátních pivovodů od objektu pivovaru v Hroznové ulici, který prošel rekonstrukcí v roce 2017. Rekonstrukce samotné budovy solnice již vrcholí a 29. března 2019 se slavnostním otevřením SOLNICE FEST restaurace Solnice otevře prvním návštěvníkům.

> Otevírací doba

Bude upřesněno

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: České Budějovice
Ulice: Piaristické náměstí 3
Telefon: +420 777 357 120
E-mail: [email protected]

> Komentáře