Naučná stezka Lipky | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Naučná stezka Lipky

> Otevřeno

celý rok

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

Vítejte na naučné stezce v Lipkách, která je vstupní branou do jedné z nejcennějších částí přírody v okolí Telče. Tradice využívání této části města k aktivnímu odpočinku je překvapivě dlouhá. Začíná zálibami šlechty v lovu, střelbě a jízdě na koni, ke kterým se v období rekatolizace přidaly křesťanské poutě ke kapli sv. Karla Boromejského, kam vedla kolem rybníků Nadymáku a Roštejna křížová cesta. U cesty poblíž kaple najdeme zbytky střelnice, z níž se zachovala kamenná stéla s otvory k upevňování střeleckých terčů. V roce 1797 zde byl zřízen park, pojmenovaný na počest nového majitele panství hraběte Leopolda Podstatzkého-Lichtensteina „Leopoldův park“. Na počest sňatku Rudolfa Habsburského se Stephanií Belgickou byla hlavní lipová alej roku 1881 přejmenována na „Stromořadí korunního prince Rudolfa a princezny Štěpánky“. Příliš dlouhý název se však neujal a vžil se prostý název Lipky. Alej dlouhá 1,4 km spojuje podzámeckou zahradu s bývalou bažantnicí, někdejší panskou myslivnou a navazující oborou, později změněnou na lesopark. Nedělní vycházky telčských měšťanů směřovaly v 19. a 20. století touto promenádní cestou k romantickým lesním zákoutím s Hadím jezírkem a jezírkem Lásky. Dalšími přístupovými cestami k lesoparku byly alej Kaštanka a cesta vedoucí podle potoka a rybníčků za sádkami v tzv. „Punčošce“. Na trase je deset zastavení. Na konci putování Lipkami v aleji Kaštanka můžete pokračovat dále k prvnímu zastavení naučné stezky Město a voda.

> Otevírací doba

celoročně

> Kontakt

Kraj: Vysočina
Město: Telč

> Komentáře