Botanická zahrada a arboretum Štramberk | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Botanická zahrada a arboretum Štramberk

> Fotogalerie

> Otevřeno

duben, květen, červen, červenec, srpen

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

0-14

> Popis

V místech bývalého vápencového lomu ve Štramberku se nachází neobvyklá botanická zahrada, jejíž základem je kamenný labyrint, který navozuje pocit antického prostředí. K vidění jsou tu nejen vzácné rostliny, ale i nepřeberné množství hmyzích unikátů. K největším ozdobám patří víc než 600 druhů. Botanická zahrada s arboretem začala vznikat v r. 1996 ve starém vápencovém lomu a jeho nejbližším okolí, jehož součást tvoří suťový les a louky, na ploše téměř 10 ha. V areálu postupně vzniká expozice mokřadní a suchomilné vegetace. Jsou zde místní druhy ohrožených a zvláště chráněnych rostlin, které pocházejí především ze záchranného přenosu z lomu Kotouč. Doplňují je další rostliny získané z jiných lokalit. Členitý terén na dně lomu (četná jezírka a skalky) umožnil, že prakticky vedle sebe může růst mokřadní i suchomilná vegetace. V současné době je v botanické zahradě více než 1200 druhů rostlin. Do nově vzniklého mokřadu se nastěhovala i spousta živočichů. Žije zde ropucha obecná, ropucha zelená, rosnička zelená, kuňka žlutobřichá, čolek obecný a čolek velký. Na skalních výchozech, suťových polích a lukách se vyskytuje nepřeberné množství druhů hmyzu. V květnu r. 1999 byla v době Štramberské pouti na dně lomu po jeho obnažení odvozem škvárového návozu a hlušiny objevena jeskyně. Při průzkumných pracích se speleologové dostali v průběhu roku 2003 do hloubky přes 50 m. To by znamenalo zařazení mezi nejhlubší jeskyně v republice. Zatím prozkoumaná část jeskyně má propasťový charakter s průměrnym sklonem 52 stupňů. Voda z jeskyně vyvěrá asi 1 km jižněji. V lomu jsou těžbou odkryty blokové akumulace štramberských vápenců. V některych místech, např. u vchodu do jeskyně, jsou tyto vápence velmi bohaté na různé zkamenělé organismy.

> Otevírací doba

Duben - květen, září: sobota a neděle 10:00 - 17:00
Červen - srpen: úterý - neděle 10:00 - 17:00

> Kontakt

Kraj: Moravskoslezský kraj
Město: Štramberk
Telefon: 732 170 019
E-mail: [email protected]

> Komentáře