Zámek Bruntál | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Zámek Bruntál

> Otevřeno

duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Bruntálský zámek se nachází přímo v centru města. Díky netradiční dispozici tvaru kruhové výseče s arkádovým nádvořím a hodinovou věží je nejvýznamnější kulturní památkou celého regionu. Jeho dnešní podoba je výslednicí pětiset let probíhajících přestaveb, během nichž byl původně pozdněgotický hrad renesančně přebudován a rozšířen, na sklonku 18. století barokně přestavěn a v 19. a počátkem 20. století dále upravován. Zámek stojí na místě původní tvrze pravděpodobně z 2. poloviny 13.století. Tato pozdně gotická tvrz se pak stala součástí městských hradeb. Od 15.století drželi Bruntálské panství pánové z Vrbna, kteří velmi zbohatli díky okolním rudným dolům. Právě potřeba reprezentace bohatnoucího šlechtického rodu byla důvodem pro přestavbu zámku. Přestavba měla několik etap, které probíhaly v 2. polovině 16. století a na začátku 17. století. Jejich výsledkem byla přeměna panského sídla na honosný zámek s arkádovým nádvořím a věží, ve stylu severské renesance. Po Bitvě na Bílé hoře byl ovšem zámek i s celým panstvím pánům z Vrbna za účast na protihabsburském povstání zkonfiskován. V roce 1621 tak zámek připadl Řádu německých rytířů. Řád poté působil na zdejším zámku až do roku 1939, kdy byl rozpuštěn. I noví majitelé se na podobě zámku výrazně podepsali. Nejprve roku 1630 byla vystavěna zámecká kaple a v letech 1766 – 69 byl zámek dokonce přestavěn do dnešní barokní podoby. Při přestavbě byly zachovány renesanční arkády na nádvoří i hodinová věž a řada dalších stavebních prvků původního zámku, čímž se podařilo vytvořit ojedinělé pozoruhodné spojení renesančního a barokního slohu v jednom objektu. Další dílčí úpravy v 19. a počátkem 20. století se dotkly pouze zámeckých interiérů a zámeckých parků. Vznik parku je datován do 16. století. V polovině 17. století založil Řád německých rytířů pravidelnou zahradu. Barokní úprava parku se zachovala u průčelí zámku, ostatní plocha je ponechána jako přírodně krajinářský park. V zadní části se nachází vedle jezírka také zbytky bývalých městských hradeb, přízemní salla terrena z roku 1894, bašta a 11 plastik, většinou pískovcových soch z přelomu 18. a 19. století. Zámek má velmi bohaté interiéry. Zachovalo se původní cenné barokní, rokokové a klasicistní vybavení. To vše je k vidění v 26 místnostech prohlídkové trasy. Součástí zámecké expozice jsou i kaple, knihovna, lovecká zbrojnice a galerie s díly italských, holandských, vlámských a německých mistrů 16. - 18. století. V mezaninu v nejstarších sálech původního renesančního zámku jsou instalovány muzejní expozice, v bývalých konírnách a hospodářských prostorách v přízemí zámku se pořádají muzejní i výtvarné výstavy. Na nádvoří se každoročně koná řada koncertů, divadelních představení a dalších kulturních akcí.

> Otevírací doba

dle webu

> Kontakt

Kraj: Moravskoslezský kraj
Město: Bruntál
Ulice: Zámecké náměstí 7
E-mail: [email protected]

> Komentáře