Tip na velice pestrý týden plný objevů a zážitků - výstava Play v Broumově.
Když se řekne Broumovsko, vybaví se snad každému Adršpašské skály, Broumovský klášter a některým možná i místní rodák Alois Jirásek. Broumovský kraj však nabízí mnohem více: třeba aktuální hit - hravou výstavu Play Broumovsko, Horalské trubičky či krásy přírodní rezervace Ostaš. A není lepší příležitost toto krásné místo objevit než během květnových svátků a prodloužených víkendů. Turistická sezóna začíná!
„Vedle stálých atraktivit, jako jsou místní kláštery a kostely, Adršpašské a Teplické skály či zámky, nabízí v letošní sezóně Broumovsko ještě jednu zvláštnost a tou je unikátní výstava Play Broumovsko, která zapojuje všechny smysly návštěvníků a vyzývá je k tomu, aby ji sami doplňovali a utvářeli. Doposud největší výstava z cyklu Orbis Pictus Play se rozprostírá na ploše 4 500 m2 tovární haly broumovské textilky Veba,“ říká spoluautor výstavního projektu Play Jiří Wald.
I sami realizátoři výstavy si uvědomují, v jak krásném (a pohříchu turisticky nedoceněném) regionu se nachází, proto se rozhodli rozvoj Broumovska podpořit soutěží. Ta nejenže má zvýšit návštěvnost zdejších přírodních a historických památek, přilákat turisty i místní k nákupu lokálních produktů, ale navíc mohou soutěžící vyhrát automobil a další hodnotné ceny. Další informace k výstavě a k soutěži na www.playbroumovsko.cz, informace k regionu Broumovsko na www.broumovsko.cz.
Broumovsko je chráněnou krajinnou oblastí, ve které se navíc nacházejí další menší chráněná území jako národní přírodní rezervace Adršpašsko-teplické skály, Broumovské stěny, přírodní rezervace Ostaš a Křížová cesta nebo přírodní památky Borek či Kočičí skály.
Na Broumovsku se nachází i několik církevních a světských památek. Mezi ty nejzajímavější jistě patří Klášter v Polici nad Metují nebo v Broumově. Na zámku v Adršpachu se 1. května otevírá další část výstavy Play Broumovsko Sensorium a za návštěvu jistě stojí i rodný dům Aloise Jiráska v Hronově nebo zámek v Náchodě.
Muzea mají na Broumovsku také své místo: v Adršpašském zámku se nachází horolezecké muzeum, v Polici nad Metují muzeum papírových modelů, Muzeum Policka nebo Stará škola Dřevěnka. Milovníci piva budou nadšeni návštěvou Pivovarského muzea v Olivětíně, čtenáři a vlastenci pak Jiráskovým muzeem v Hronově. „S klidným svědomím můžeme prohlásit, že do 20 kilometrů od Broumova, kde probíhá až do února 2015 výstava Play, se nachází zážitků a objevů na celý týden pobytu!,“ dodává Jan Souček z Agentury pro rozvoj Broumovska.
Na většině turisticky zajímavých míst získají návštěvníci známku, kterou mohou nalepit do soutěžní karty Broumovsko oSOBnĚ a zúčastnit se tak soutěže o hodnotné ceny. Mimo jiné tím podpoří lokální výrobce, zemědělce, zaměstnavatele i zaměstnance. Více informací k soutěžním místům na http://playbroumovsko.cz/misto/default/55.
Play Broumovsko je hravá výstava, která v broumovské továrně Veba probíhá od 28. března až do jara 2015. Je to říše spředená z vláken fantazie, snů a hravosti. Jedna místnost plná zvuků, světla a postupně i barev. Druhá tmavá, znějící zase trochu jinak a plná blikajících a barevných svítidel a diod. Jsou vidět stíny, slyšet zvuky, ale co je vydává, to je pokaždé takovým malým tajemstvím. Na výstavě těžko potkat člověka, který by se alespoň na chvíli nevrátil do dětských let. Návštěvníka, který by se neusmíval a podlehl hře. Prostě … Play!
Dvě tovární haly, které jsou plné sloupů, inspirovaly autory konceptu Prostory Petra Nikla a Jiřího Walda k tomu, aby zde vytvořili obří labyrint z 1200 metrů čisté látky, která byla vyrobena právě v továrně Veba. Spoluautor výstavního projektu Jiří Wald se dokonce rozhodl labyrint z látky přihlásit do Guinessovy knihy rekordů. Ostatně, rozsahem unikátní je i celá výstava Play, která uchvátí i ty, kteří zavítali na její podoby v pražském Mánesu nebo Vikýře v Malostranské Besedě. Mezi vystavující umělce patří například Milan Cais, Ondřej Smeykal, Marianna Stránská, Quido Sen, Ondřej Janoušek či sám Petr Nikl.
7. 5. 2014
> Komentáře