Vašek Krejčík radí jak na jógu v době těhotenství | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

Vašek Krejčík radí jak na jógu v době těhotenství

Cvičení pro jógy pro těhotné je často diskutovaným tématem. Existují 2 základní přístupy. Jeden přístup říká, že těhotenství není omezení a tak většinu pozic a systémů může žena neomezeně cvičit. (S tímto tvrzením já nesouhlasím). Další pohled je spíš opatrnější a dává důraz jemný přístup adaptovatelný pro nový stav. Je na každé ženě, aby se rozhodla sama a současně i konzultovala svůj záměr cvičit jógu se svým gynekologem.

V těle  ženy probíhají nejrůznější fyziologické děje, když otěhotní. Organismus se začíná připravovat na těhotenství a uzpůsobuje vnitřní hormonální nastavení pro nový stav. Základní doporučení pro první trimestr z mého pohledu insturktora powerjógy je, že v prvním trimestru žena nemá začínat cvičit jógu. V prvním trimestru je třeba, aby si vše sedlo a mohlo začít klíčit a růst a tak začít v tomto období, když před tím pohyb nepředcházel, není vhodné rozhodnutí. Pokud žena byla zvyklá cvičit, i tak by bylo třeba dávat pozor a začít navštěvovat lekce s označením pro těhotné. Klasické (dynamické) systémy nejsou připravené pro ženy v těhotenství, i když je mohou cvičit, pokud byly zvyklé a znají své tělo. S instruktorem se pouze poradí, které pozice jsou vhodné vyřadit.

Zde se jedná o jednoduchý výčet: organismus se nesmí přehřívat, nevhodné jsou skoky, nedoporučují se obrácené pozice, tlaky na břicho,  posilování břicha jako v pozici loďky, zadržování dechu, torzní pozice jsou nevhodné v období těhotenství a je třeba vše adaptovat. V prvním trimestru dochází k častým nevolnostem, slabostem, které jsou způsobeny poklesem krevního tlaku, k únavě a podráždění. Proto je vhodné věnovat se dechovým a relaxačním technikám. Vhodné pozice budou pozice pro otevírání kyčlí, aktivaci pánevního dna a relaxační pozice, které nejsou tak náročné, aby nedošlo ke zvýšení únavy a přepínání se. Přepíná v pozicích je nebezpečné, protože dochází k uvolňování hormonu relaxin, který více než je třeba uvolňuje klouby pro cvičení. Je vhodné vyvarovat se i hlubokým záklonovým pozicím, které přiliš napínají břišní svaly a pozicím obráceným, ve kterých dochází k velkému odkrvení dělohy. Obrácená pozice vhodná je například pes hlavou dolů, která tímto způsobem nepůsobí negativně.

Po prvním trimestru se již nedoporučuje ležet na zádech v relaxační pozici šavásana, protože plod tlačí na dolní dutou žílu a jeho váha může tak vyvolávat závratě a nevolnost. Doporučuje se ležet na levém boku. Stejně tak v druhém trimestru cvičit pozice, které uvolňují záda. Ty jsou namáhány růstem prsů.

V odbobí těhotneství je nutné pamatovat na respektování svého těla a nepřepínat se. Jedná se o jiný stav a tak je třeba k tomu i přistupovat a nedělat všechno, co doposud šlo dělat.

 

Václav Krejčík

www.energystudio.cz

5. 4. 2014



Přidat komentář

> Komentáře