Rozhovor nejen o tom, jak třídit odpad, s tiskovou mluvčí společnosti EKO-KOM, a.s.
O webovém projektu zaměřeném na vzdělávání dětí v oblasti třídění odpadu jsme zde již psali. A protože třídění odpadu je vcelu široké téma, dali jsme si nad touto problematikou rande s Šárkou Novákovou, tiskovou mluvčí společnosti EKO-KOM, a.s.
1) O Vašem programu Tonda Obal jsme na našich stránkách již stručně psali. Můžete nám ho ale přiblížit trošku více? Co je jeho hlavním cílem?
Hlavním cílem je přesvědčit děti, aby odpad doma třídily a naučily to i rodiče a dozvěděly se i něco více o dalším nakládání s odpady, které doma vytřídí. Toho se snažíme docílit především pomocí vzdělávacího programu Tonda Obal na cestách, kde dětem ze základních škol naši lektoři vysvětlují, k čemu je třídění odpadu užitečné a ukazují jim výrobky, které z odpadu vznikly. Více informací se mohou dozvědět na internetových stránkách www.tonda-obal.cz. Kromě článků pro děti je na stránkách sekce určená pedagogům a nezapomněli jsme ani na rodiče, pro které je připravená také sekce plná zajímavých informací včetně možnosti stažení informačních materiálů.
2) Tonda Obal je maskot Vašeho vzdělávacího programu pro děti. Jak Vás napadlo právě jméno Tonda?
V letošním roce oslavil Tondův program 16 let, takže lze mluvit o dobré tradici. Osobně jsem u zrodu jména nebyla, ale Antonín (Tonda) je pěkné české jméno. Myslím, že se za ním neskrývá žádná reálná osoba.
3) Jak jste již zmínila, webové stránky programu jsou rozděleny na sekci pro děti, rodiče a učitele. Jak hodnotíte participaci rodičů a učitelů v rámci Vašeho programu?
Vedení dětí ke třídění odpadu by mělo být součástí výchovy. Z toho vyplývá, že hlavní díl práce je na škole a rodičích. My se snažíme učitele i rodiče podporovat ať už formou informací, tak i drobných dárečků. Spolupráci s návštěvníky webu hodnotíme jako velmi dobrou.
4) Tonda Obal jezdí v rámci svého programu po vybraných městech České republiky. Jak tuto, řekněme, roadshow s odstupem času hodnotíte?
Tonda Obal je jedním z našich nejvýznamnějších vzdělávacích projektů, každoročně se jeho programů účastní přes 200 tisíc dětí. Velmi se nám tento osobní přístup osvědčil a vzhledem k tomu, že dorůstají stále nové generace, tak se dá říct, že Tonda bude dále jezdit po všech obcích a městech ČR.
5) Myslíte si, že budoucí generace na tom bude s tříděním lépe než-li je generace tzv. Husákových dětí (kam patřím i já sama :) ).
Třídění odpadů se již stalo běžnou součástí života pro více než 70% obyvatel České republiky. Co se týká informací i barevných kontejnerů, tak mladší generace k nim mají určitě lepší přístup a mohou tak snadněji a uvědoměle odpady třídit. Za dobu trvání programu Tonda Obal na cestách jsme vzdělali již celou generaci Čechů k tomu, aby odpady třídili. Ve finále je však na každém z nás, kam svůj odpad zanese.
6) V čem vidíte hlavní bariéru při rozhodování třídit/netřídit odpad?
Osobně si myslím, že hlavní bariéru si tvoří lidé sami pomocí mýtů, které o třídění odpadu kolují. Např. nejčastěji slýcháme, že kontejnery jsou příliš daleko. Průměrná vzdálenost ke kontejnerům se však každoročně snižuje a v minulém roce byla pouze 102metrů, v průměru to má každý z nás 2 minuty volné chůze ke sběrným nádobám. Ovšem může se stát, že někdo má barevné kontejnery opravdu daleko, ale to se postupně zlepšuje.
7) Vy sama třídíte? A proč?
Třídění odpadu je pro mne běžnou součástí života. Doma třídím do jedné krabice papír a do jedné tašky plast, skleněné lahve a sklenice i nápojové kartony. U kontejneru pak z této tašky jednotlivé druhy odpadu dotřídím. Vím, že jen vytříděný odpad je možné dále využít a proto to tak dělám. Věřím, že za pár let se už nikdo o třídění odpadů nebude moc bavit a řešit, jestli odpady třídit nebo ne. Bude to samozřejmou součástí našich životů, jako je třeba čištění zubů.
Za redakci Kam s dětmi Martina Bartl
16. 10. 2013
> Komentáře