Plánování interiéru dětského pokoje I. | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

Plánování interiéru dětského pokoje I.

Zařizujete svému potomkovi dětský pokoj? Nebo přemýšlíte nad změnou toho stávajcího? Čekáte další přírůstek do rodiny a potřebujete přetvořit prostor, který obývalo původně jen jedno dítko, na pokojíček pro dvě děti? Nebo chcete jen ze současného pokojíku vašeho dítěte vykouzlit originální kreativní království? Připravili jsme pro vás seriál článků na téma „interiér dětského pokoje“, který pro vás připravila designérka Tereza Zmátlová.

Náš první díl se bude zaměřovat na plánování prostoru dětského pokoje.
 
Základem kvalitního interiéru dětského pokojíčku je dobrý plánek rozmístění nábytku a zařizovacích předmětů, které by v pokoji měly být. Zamyslete se nad tím, co všechno vaše dítě ve svém království potřebuje. Pokojíček by měl mít 3 zóny – zónu na spaní a odpočinek (tedy postel, případně futon či matrace na relaxaci přes den), zónu na hraní (tedy místo, kde si dítě hraje) a zónu na psaní, čtení, učení se (psací stůl se židlí a příslušné úložné prostory jako jsou poličky nad stolem, šuplíky, skříňky).
 
Zařizování a plánování dispozic pokojíčku bude samozřejmě jiné pro několikatýdenní miminko, tří leté dítě, osmiletého školáka nebo teenagera. Také záleží na tom, kolik dětí bude pokojíček obývat. V úvahu berte nejen věk dítěte, ale také jeho povahu, koníčky, co má rádo nebo co rádo dělá. Dítě by se v pokojíčku mělo cítit pohodlně, bezpečně, a celý prostor by měl podporovat jeho fantazii a tvořivost. Samozřejmě musí být také funkční. Zde je několik doporučení při rozmisťování nábytku v dětském pokoji:

-       Postel: postel umístěte tak, aby z ní bylo vidět na dveře, a dítě tak mělo přehled o tom, kdo vchází do pokoje. Pro dítě je příjemnější, pokud je postel v rohu nebo u stěny, cítí se tak bezpečněji. Pokud máte v pokoji pro dvě děti málo prostoru, nebojte se řešení zvýšených postelí nad sebou. Postele se nemusí zakrývat celé, tak jak se to dělalo dříve. Díky tomu vám totiž pod vyšší postelí vznikne místo na úložné prostory, nebo třeba domeček na hraní)
 
-        Hrací zóna: zde je potřeba vytvořit dost úložného prostoru pro hračky, věci na tvoření apod. Děti si většinou hrají na zemi, takže je dobré zvážit koupi menšího kusového koberec, nebo podložku, na které si mohou pohodlně hrát. Pokud to prostor umožní, mohou zde být i různé houpačky, skluzavky, žebřiny a jiné vychytávky, které z dětského pokoje vytvoří tu správnou hernu. Zde je vždy potřeba myslet na bezpečnost dítěte.
 
  
    Úložné prostory: měly by být dobře naplánované tak, aby se do nich vešlo vše potřebné, ať už to jsou hračky, oblečení, sportovní výbava, knihy či cokoliv dalšího. Pamatujte také na to, aby vše bylo dobře dostupné. 
 
     Rozmístění světla: nezapomeňte na dostatečné osvětlení. V pokoji by mělo být centrální světlo a zároveň lampička na pracovním stole a u postele. Nebojte se také dalšího světýlka nebo lampičky s intimnějším světlem, při kterém bude vaše dítě spokojeně usínat. Příjemným doplňkem jsou také světelné řetězy, které můžete zavěsit na stěnu, okolo okna nebo nábytku.
 
-       Pracovní stůl: pro menší děti stačí malý stolek se židličkou, ten se dá zpravidla přenášet do jiných pokojů v bytě či domě (dítě má např. období, kdy nechce být v pokojíčku samo a upřednostňuje být v obývacím pokoji s rodiči). Pro větší děti je vhodný stůl se židličkou (zpravidla rostoucí) a úložný prostor nad/pod stolem. Na stůl by měl dopadat dostatek denního světla. Dávejte ale pozor, aby dítě nebylo při práci u stolu ozářeno přímým sluncem a zároveň si nestínilo rukou při psaní.
Pokoj by neměl působit přeplácaně a přeplněně.Ideální je, když nábytek roste s dítětem a dá se i různě přemisťovat.
Pokoj by měl plnit přání a potřeby dítěte, proto se ho ptejte, jaké jsou jeho představy, co by se mu líbilo. Pokud se bude moci zapojit do zařizování, pokojíček si o to více zamiluje a bude se v něm cítit dobře.
 
-         Plánek místnosti vytvoříte nejlépe tak, že si namalujete půdorys na čtverečkový papír, z dalšího papíru vystřihnete jednotlivé kousky nábytku a ty přiložíte na půdorys. S nábytkem můžete různě hýbat a zkoušet, která varianta uspořádání bude ta nejlepší.
 
Zde je ukázka několika půdorysů, jak lze rozmístění v pokojíčku řešit:

 
Tento pokojíček pro 2 děti byl velmi úzký, potřebovali jsme prostor maximálně využít. Proto jsme s klientkou zvolily řešení zvýšené postele, která částečně přesahuje nad postel nižší. V pokojíčku bylo potřeba dostatek úložných prostor na oblečení a hračky, proto je zde vestavná skříň, vedle ní skříňka zavěšená pod stropem, aby nevadila při otvírání dveří, dále komoda a police nad psacím stolem a postelí.

Další díl bude věnován řešení dětského pokojíčku pro jedno dítě.
 
Redakce Kam s dětmi a Tereza Zmátlová
 

13. 6. 2013



Přidat komentář

> Komentáře