Orlické letní cyklo tipy
Šumava i jižní Morava jsou nejen u cyklistických nadšenců známé jako jedny z hlavních a největších cyklodestinací. V posledních letech se ale mnohé změnilo a na paty jim šlape oblast Orlických hor a Podorlicka, která budování a velebení cyklo a in-line stezek věnovala velkou pozornost i finanční prostředky. Pokud rádi brouzdáte přírodou či okolo historických památek s nohama na pedálech, vydejte se právě sem! Čekají vás desítky kilometrů cest s kvalitním a udržovaným povrchem, romantická údolí okolo řečiště Divoké Orlice, hrady a zámky či místní rozhledny rozeseté téměř na každém větším kopci. Když vás kolo začne nudit, můžete ho jednoduše vyměnit třeba za horskou koloběžku.
•neokoukaná cyklodestinace•královská hřebenová cyklotrasa Orlických hor •třídenní putování na kole Podorlickem s hrady a zámky na Divoké Orlici •trasy pro silniční kola uprostřed přírody •sjezdy na horských koloběžkách •bike a skateparky•
Královská hřebenovka – rodinný ideál
Oblíbená cyklotrasa o délce 23 km vede po horské cestě přímo po hřebeni a je bez velkých převýšení. Absolvovat ji můžete i s nejmenšími dětmi v sedačce či vozíku, většími pak na vlastním kole. Cestou narazíte na dva výborné bufety, které vás dostanou rychle do formy. Ze Šerlichu, kam vás z mnoha míst v podhůří doveze cyklobus, vystoupáte na nejvyšší vrchol Velkou Deštnou (1115 m n.m.) s nádherným vysokohorským klečovým porostem a květenou. Následně již pohodlně sjíždíte jen s občasným stoupáním. Hřeben je z části odlesněn, jen s nízkým porostem kleče, keřů a borůvčí, takže vás budou provázet krásné výhledy do Polska i do Čech, a také bunkry a menší řopíky, které k našim horám neodmyslitelně patří. Vhodné místo pro občerstvení je například na Pěticestí. Při relaxování tu můžete hledat geokešku nebo zajít na blízkou Kunštátskou kapli. Pokračujte na Mezivrší a Anenský vrch s roztomilou rozhlednou. A pak už jenom sjíždíte na parkoviště u pevnosti Hanička. Pokud zde nemáte auto, sjedete snadno třeba až do Rokytnice v O.h. či jiného místa v podhůří, kde jste již na trase cyklobusu nebo na vlaku.
Třídenní objevné putování Podorlickem
Pokud hledáte tip na prodloužený víkend, skvělou volbou je projet se Podorlickem. Trasy třídenního putování jsou určeny pro průměrné až zdatnější cyklisty. Trasy nejsou výrazně dlouhé, ale první i třetí den si dáte do těla v kopcovité krajině. Odmění vás kouzelné rozhledy do kraje. Druhý den budete doslova relaxovat na hradech a zámcích na Divoké Orlici. Můžete jet nalehko, v penzionech a restauracích se o vás postarají. Každý den má specifické téma:
1. den Mezi synklinálami (45 km + 3 km se Žampachem)
Výchozím bodem je dopravní terminál v České Třebové, kde zastavují i mezinárodní vlaky a z Prahy či z Brna tu jste za 2 hodiny, terminál má podzemní hlídané parkoviště. První den putování pojedete přes Semanín po hřebeni Třebovských stěn mezi geologickými útvary kyšperské a ústecké synklinály. Synklinály jsou podélná údolí v krajině, vrásy ve svrchní křídě. Napříč synklinál ve směru od severozápadu na jihovýchod protékají řeky Divoké a Tiché Orlice v přesně opačném směru. Sledování toho geologického fenoménu, ojedinělého v Čechách, cyklisty zcela jistě ohromí. Přes Dolní Dobrouč pojedete do Písečné a kdybyste měli přebytek sil, můžete si vyjet na Žampach a obdivovat arboretum nebo vystoupat na zříceninu hradu. Sjedete zpět do Písečné a do Žamberka pro zasloužený nocleh.
2. den Hrady a zámky na Divoké Orlici (40 km)
Druhý den vás kromě jízdy údolím Divoké Orlice s mnoha jezy a místy, vhodnými k brodění či koupání, čeká nebývalé množství živoucích hradů a zámků, na kterých můžete potkat i zámecké pány a strefit se do zajímavých akcí i romantických svateb. Začít můžete renesančně – barokním zámkem v Žamberku rodu Parishů – obdivovat můžete nádvoří a jeho exteriéry a rozsáhlý anglický park, o který pečuje David Parish, žijící v rezidenci uprostřed parku. Na kole pak jedete údolím Divoké Orlice do Litic. Na skále sevřené ostrým meandrem řeky se tyčí hrad Litice. Náročnější trasou pokračujte údolím řeky do Potštejna. Zde vás čeká barokní zámek Potštejn, který je výjimečný hranými prohlídkami pro děti – Bubákov a Pohádkov - i pro dospělé, včetně noční prohlídky 7 hříchů. Pověst si získala i zámecká cukrárna. Jako zámečtí páni se budete cítit při projížďce na koni třeba na tábořiště Vochtánka s piknikem v trávě – tzv. zámecký Horses time s Petrem Staňkem. Vydat se můžete i na hrad Potštejn, tyčící se nad údolím. Cyklotrasou podél toku dále se dostanete do Doudleb nad Orlicí, na renesanční zámek – letní sídlo pánů Bubnů z Litic. Znáte jej z filmu Báthory, který se zde natáčel. Prohlédnout si můžete zámek i park a užít si třeba pravidelné farmářské trhy místní produktů. Odtud můžete jet kvalitní cyklostezkou až k do Kostelce nad Orlicí, kde můžete navštívit nově zrekonstruovaný empírový Nový zámek Kostelec nad Orlicí. Obdivovat můžete interiéry ve stylu biedermeieru a přírodně pojatý zámecký park. Potěší Toniova kavárna s venkovní zahrádkou v parku s menu podel receptů rodiny Kinských. Akce na zámku představují vytříbenou kulturu, ať jde o expozice v galerii nebo koncerty. Zahlédnout můžete i hraběte Františka Kinského, který provází při speciálních příležitostech. Cyklostezka vede ještě dále do Častolovic, kde odbočte k renesančnímu zámku. Kromě zámeckých prohlídek nabízí cukrárnu, růžovou a vodní zahradu a rozsáhlý park s oborou s bílými daňky, rybníčky a oblíbený zvěřinec exotických i domácích zvířat. O zahradu pečuje i sama hraběnka Sternbergová.
3. den Blíže k nebesům (48 km)
Třetí den bude fyzicky náročnější, dostanete se však blíže k nebesům. A to hned ve dvojím smyslu. Jednak vyjedete až na rozhlednu Vrbice. Ale vystoupáte i na Homoli – poutní a nábožensky důležité místo, na které vede křížová cesta a schody. Podle tradice se při výstupu po schodech máte na každém z nich pomodlit otčenáš. My vás však povedeme z jiné strany tohoto vrchu s poutním kostelem. Když nakonec sjedete do Brandýsa n.Orl., pojedete bez převýšení pěknou cyklostezkou údolím Tiché Orlice okolo přírodního bludiště - labyrintu J.A. Komenského do Ústí n.Orl. a cyklostezkou údolím Třebovky zpět do České Třebové. A věříme, že odjíždět budete plni zážitků a příjemně utahaní.
Podrobný popis tras a odkazy na zajímavosti a služby naleznete hned za tiskovou zprávou.
Na silničním kole ryzí přírodou mezi Orlickými a Bystřickými horami
Ač se to zdá nemožné, Orlické hory a Podorlicko poskytují úžasný terén také pro vyznavače silniční cyklistiky. Na silničním kole můžete jet po opravených silničkách s tím nejlepším povrchem. Cyklisté pojedou podél horního toku Divoké Orlice, po obou stranách česko-polské hranice sevřené mezi hřebeny Orlických a polských Bystřických hor.
Nejlepší trasou pro silniční cyklistiku je cesta mezi Mladkovem, Českými Petrovicemi, Bartošovicemi v Orlických horách, Orlickým Záhořím a Šerlichem. Trasa po opravených horských silničkách vede po obou stranách česko-polské hranice čistou přírodou. Na tento 25 km dlouhý úsek se dostanete po nefrekventovaných silnicích z řady míst v podhůří, z Lanškrouna, Jablonného nad Orlicí, Letohradu, Žamberka či Rokytnice v Orlických horách a trasu si tak můžete snadno přizpůsobit podle svých sil od 50 do 150 km.
Fenomén jménem koloběžky
Orlické hory a Podorlicko však nabízí i netradiční zážitky. V poslední době zde mají návštěvníci jedinečnou příležitost vyzkoušet zcela nový fenomén, koloběžky. Výlety horskou přírodou získávají zcela nové kouzlo s adrenalinovým nádechem. Jedna z nejlepších tras pro putování s koloběžkami vedou mezi Suchým vrchem, pevností Bouda a Těchonínem. Další, neméně oblíbenou, je romantická cesta z údolí potoka Bublačka na Pastviny, kde si mohou turisté zapůjčit šlapadla a osvěžit se v místní přehradě. Na závěr jsme vybrali trasu mezi Kašparovou chatou na Adamu, Českými Petrovicemi a Pastvinami, která nabízí adrenalinové horské sjezdy.
Stroje do terénu, trekové i lehké koloběžky na asfalt jsou k zapůjčení od pana Luboše Maryšky (v Žamberku či Pastvinách), který vlastní půjčovnu koloběžek a zajistí dopravu kamkoliv.
A pokud chcete jít ještě dál za hranice nevšedních zážitků, vyzkoušejte terénní kolečkové brusle, které Vám zapůjčí v Deštném v O.h.. Věříme, že nudit se nebudete.
Adrenalin pro mladé
Ani mladí návštěvníci Orlických hor se nemusí bát nudy. O sportovní zábavu se jim postará nově vybudovaný bike park v České Třebové, Freeride Peklák. Návštěvníci zde naleznou tratě různých obtížností, od černých cest pro zkušené jezdce, přes technické červené, které jsou vhodné pro jezdce hravé, vyznačují se totiž spoustou skoků a klopených zatáček, až po tratě modré, které jsou ideální pro začátečníky a širokou veřejnost. A pokud máte chuť vyzkoušet si některou z tratí a nemáte pořádné kolo, což je tady nutnost, můžete si v místní půjčovně vypůjčit kvalitní celoodpružené bikerské kolo i s přilbou a dalším potřebným vybavením.
Další možností, kde trávit čas v podobném duchu, je nový krytý skatepark v Ústí nad Orlicí, který se i přes svůj nízký věk zařadil mezi naprostou špičku skateparků v České republice.
Kompletní turistickou nabídku destinace Orlické hory a Podorlicko naleznete na oficiálním webu www.mojeorlickehory.cz.
Doplňující informace:
Královská hřebenová
délka: 23 km
obtížnost: àà
typ: trekingová kola
Celkem nastoupáno: 515 výškových metrů
Výchozí místo:
Šerlich – parkoviště (cyklobus, auto)
Popis trasy:
Celý výlet vede po červené cykloturistické značce 4071
Šerlich (od zastávky cyklobusu) Velká Deštná Pod HomolíPěticestí Mezivrší Anenský vrch Hanička
Dále možný návrat do místa výchozího bodu výletu nebo možnost pokračovat do Rokytnice v Orlických horách, případně do Bartošovic v Orlických horách, kde staví linky cyklobusů.
Zajímavosti na trase:
Šerlich 1019 m.n.m.na vrcholu klasická turistická Masarykova chata
Velká Deštná – nejvyšší hora Orlických hor
Kunštátská kaple a rašeliniště nad Pěticestím
Anenský vrch – rozhledna
Hanička – dělostřelecká pevnost, vojenské muzeum
Občerstvení:
Šerlich Velká Deštná a Pěticestí (občerstvení funguje pouze o víkendech)
Hanička
Ubytování:
Přímo na trase na Šerlichu a Haničce. Bohatou nabídku ubytování naleznete v okolních městech: Deštné v Orlických horách, Zdobnice, Říčky, Rokytnice a Bartošovice v Orlických horách
Třídenní objevné putování Podorlickem
Délka 3 dnů: 45 + 40 + 48 km, celkem 133 km
obtížnost: ààà
typ: trekingová kola
Výchozí místo:
Dopravní terminál Česká Třebová (významné vlakové a autobusové nádraží a bezpečné hlídané podzemní parkoviště)
Popis trasy:
1. den Mezi synklinálami (45 km)
Česká Třebová trasou č. 4043 do Semanína trasou č.4045 do Třebovic – po Třebovských stěnách - Skuhrova – Dolního Houžovce trasou č.4053 do Dolní Dobrouče – Písečné trasou č.18 do Žamberka (více tipů ubytování)
2. den Hrady a zámky na Divoké Orlici (40 km)
Žamberk trasou č.4073 do Bohousové trasou č.4072 do Litic – Potštejna cyklostezkou č.4312 do Doudleb – Kostelce n.O. (k vlakové zastávce) po cyklostezce do Častolovic (zámek) a zpět do Kostelce n.O./Kostelecké Lhoty (více tipů ubytování)
3. den Blíže k nebesům (48 km)
Kostelec n.o./Kostelecká Lhota trasou č.4321 Suchá Rybná - Vrbice Homole trasou č.4046 do Lhot u Potštejna – výjezd/výstup Homole a zpět trasou č.4048 do Sudslavy – Seče - Brandýsa n.O. po cyklostezce č. 4061 do Ústí nad Orlicí – Dlouhé Třebové - České Třebové
Zajímavosti na trase:
Kyšperská a ústecká synklinála, Třebovské stěny
Arboretum a zříceninu hradu Žampach (lze na něj zajet z Písečné 2 km po trase 4053)
Renesančně – barokní zámek Žamberk (přístupné nádvoří a exteriéry) a anglický park
Hrad Litice, Hrad Potštejn
Barokní zámek Potštejn – barokní zámek s rozsáhlými zámeckými zahradami, hranými prohlídkami zámku, zámeckým sklepením s Bubákovem a kouzelnou místností pro ty nejmenší Pohádkovem, řada akcí nejen pro děti
Tábořiště Vochtánka a kemp Western, Anenské údolí řeky Divoké Orlice v Potštejně, vyjížďky na koních s Petrem Staňkem, westernové akce aj.
Renesanční zámek v Doudlebech nad Orlicí a Babiččin dvoreček s domácími zvířátky či zámeckou oborou, farmářské trhy, natočen film Báthory
Empírový Nový zámek Kostelec nad Orlicí – nově zrekonstruovaný zámek v empírovém stylu, s řadou kulturních akcí (koncerty, výstavy a programy)
Renesanční zámek Častolovice, zámecký zvěřinec, obora a park s dětským hřištěm, Rozárium – zámecká růžová zahrada (slavné růže ve sbírce zámku se spoustou vůní)
Rozhledna Vrbice, Poutní místo Homole, Přírodní labyrint J.A. Komenského Brandýs nad Orlicí
Občerstvení:
Žamberk (např. Pizzeria Restaurant Žamberk, Stylová hospoda Imrvere, Divadelní kavárna a restaurace Mathys´s), Minipivovar Kanec v Žamberku, zahrádka pro cykloturisty
Minipivovar Faltus Česká Třebová s letní krytou i nekrytou zahrádkou
Zámecká cukrárna Potštejn
Zámecká kavárna Doudleby nad Orlicí
Zámecká Toniova kavárna u Nového Zámku Kostelec nad Orlicí
Zámecká cukrárna Častolovice
Restaurace U Hubálků, Kostelecká Lhota u Kostelce nad Orlicí, zahrádka pro cykloturisty (5 druhů točených piv, pestrá nabídka vín)
Občerstvení při rozhledně Vrbice (otevřeno od 10-17h)
A další pestrá nabídka ve městech Brandýs nad Orlicí, Ústí nad Orlicí, Česká Třebová
Ubytování:
Sportovně rekreační areál Pod Černým lesem v Žamberku (penzion, celoroční chaty, sezónní chatky a autocamping), www.autocamping.cz
+++
Další informace
Doprava
- Cyklobusy – linky převážející cyklisty a turisty dle pravidelných jízdních řádů v květnu až září (v sobotu, neděli a o svátcích), přeprava kol je samozřejmostí, pravidelné cyklobusové linky ke stažení http://www.audis.cz/cyklobus.htm
Linka 660141: Choceň – Kostelec n.O. - Týniště n.O., Rychnov n. K. - Šerlich
Linka 660143: Jablonné nad Orlicí - Letohrad Žamberk -Rokytnice v O.h. – Šerlich
Linka 660144: Kostelec n.O. - Vamberk – Vamberk- Letohrad - odbočka na Suchý vrch
Linka 660146: Holice - Borohrádek - Častolovice -Kostelec n. O. - Doudleby n. O. - Vamberk – Rychnov n. K. - Rokytnice v O. h. - Deštné v O. h. – Šerlich
- Radiobus - přeprava na objednávku, přeprava kol samozřejmostí, přeprava kočárků příp. dětských přívěsných vozíků za jízdní kola se nevylučuje. http://www.audis.cz/radiobus
Bezplatná zelená linkadispečinku RadioBUSU je 800 10 15 20, dispečink je v provozu každý všední den, víkend i o svátcích od 6:00 do 21:00 hodin
Půjčovna, instruktáž a průvodci horských koloběžek:
Půjčovny kol, koloběžek, terénních a in-line bruslí:
- Sportovní a rekreační areál Pod Černým lesem, Žamberk – horská kola, in-line, koloběžky
- Adventure půjčovna Deštné v Orlic.horách – horská kola, terénní kolečkové brusle, terénní koloběžky
- Sporthotel Tichá Orlice, Ústí nad Orlicí (přímo na cyklostezce) – kola, in-line
- Vodácké tábořiště Cakle, Oldřichovice – Ústí nad Orlicí (přímo na cyklostezce) – horská kola, www.cakle.cz
29. 5. 2013
> Komentáře