Muzeum Karla Zemana. Focení doporučeno!
Muzeum Karla Zemana láká unikátní interaktivní expozicí
.jpg)
Jednotlivé prostory jsou koncipovány jako filmové scény a malé ateliéry s kulisami, do kterých mohou zájemci vstupovat a natáčet se v akci. Mohou se vznést na létajícím stroji, projít se po měsíci Barona Prášila či ovládat známou ponorku z Vynálezu zkázy. Současně se také seznámí s dosud nepublikovanými fotografiemi, originálními loutkami a dalšími dokumentárními materiály.
Muzeum mapuje život a dílo Karla Zemana od jeho počátků – prvních animací a loutkových filmů ve čtyřicátých
letech minulého století až po tvorbu z jeho posledního tvůrčího období. Podstatná část expozice je pak věnována jeho nejzásadnějším filmům – Cestě do pravěku, Vynálezu zkázy a Baronu Prášilovi .

Celá expozice je podbarvena hudbou, kterou pro muzeum složili a na svých akustických nástrojích nahráli hudebníci z Clarinet Factory. Na jejich pojetí zvukové podoby muzea je ojedinělý princip kompozice, kde se jednotlivé skladby v prostoru harmonicky prolínají a návštěvník tak plynule přechází z jedné hudební atmosféry do druhé.
„V budoucnu se připravená expozice bude dále vyvíjet a rozšiřovat. Přibývat budou i další aktivity muzea. Jedním z nejdůležitějších kroků v prvním roce bude vydání kolekce všech stěžejních filmů Karla Zemana na DVD, poprvé v restaurované a digitalizované podobě,“ představuje plány muzea Ondřej Beránek.
Během příprav se podařilo také nashromáždit velké množství původních materiálů a dosud nepublikovaných informací. Tam, kde chudé oficiální zdroje, dobové prameny a rodinné archivy Zemanovy rodiny nestačily, vydávali se autoři expozice za pamětníky a zaznamenávali rozhovory. V době příprav se podařilo vyzpovídat nejen Ludmilu Zemanovou, ale například i produkčního filmu Cesta do Pravěku Karla Hutěčku, herce Zdeňka Hustáka, představitele Jendy z téhož filmu a mnohé další.
Dlouhodobě se muzeum má stát institucí uchovávající a propagující odkaz režiséra a výtvarníka Karla Zemana, s širokou nabídkou aktivit pro laickou i odbornou veřejnost z Čech i ze zahraničí.

Expozice sídlí nedaleko Karlova mostu, v prostorách Saského dvora, který se nachází na hranici Kampy a Malé strany, jen pár kroků od Královské cesty. Dvůr je součástí souboru domů, který věnoval Karel IV. saským vévodům jako dědičný majetek a dodnes si zachoval jedinečnou historickou atmosféru, která díky úpravám spojeným s otevíraným muzeem bude moci po mnoha letech opět vyniknout.
Interaktivní „atrakce“ pro návštěvníky – mimo jiné strojovna ponorky nebo létající stroj z Vynálezu zkázy – vznikly díky nadšení Zdara Šorma a jeho spolupracovníků v jeho barrandovském ateliéru. Skleněné postavě v instalaci k filmu Inspirace vdechla život Kamila Parsí Žďárská.

Jeden z nejvýznamnějších českých režisérů, scenáristů a výtvarníků Karel Zeman se narodil v roce 1910 a zemřel v roce 1989. Natočil řadu krátkých, středometrážních i celovečerních filmů. Nejslavnějšími jsou Cesta do pravěku, Vynález zkázy či Baron Prášil. Karel Zeman proslavil českou kinematografii 20. století po celém světě a za své dílo získal řadu cen a uznání na prestižních filmových festivalech. Ve své době jej obdivovaly osobnosti jako Pablo Picasso, Charlie Chaplin nebo Salvádor Dalí. Jeho filmová tvorba je dodnes vysoce ceněna a postupy, které využíval, jsou vyučovány na filmových školách po celém světě. Estetika Zemanovy tvorby ovlivnila i celou řadu světových filmařů, například režiséra, výtvarníka a člena skupiny Monty Python Terryho Gilliama.
Praktické informace k návštěvě muzea
Adresa, kontakt:
Muzea Karla Zemana, Saská 3, 110 00 Praha 1 – Malá Strana
Telefon: +420 724 341 091, E-mail: info@muzeumkarlazemana.cz
Otevírací doba:
denně 10–20 hod.
Vstupné:
Dospělí / 200 Kč
Děti do 1 metru / zdarma
Děti do 15 let / 140 Kč
Zlevněné vstupné / 140 Kč
platí pro seniory nad 60 let, studenty, ZTP (manipulační osoba zdarma)
Rodinné vstupné (2 dospěli + 3 děti) / 490 Kč
každé další dítě) / 100 Kč
Skupinové vstupné:
skupiny 10 a více osob / 160 Kč
školní skupiny (10 a více osob, pedagogicky dozor zdarma) / 70 Kč
16. 10. 2012
> Komentáře