Nožky dětí v té nejlepší péči | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

Nožky dětí v té nejlepší péči

Přinášíme vám pokračování článků o zdravém obouvání, které pro vás připravujeme ve spolupráci s naším partnerem Victoria Magic. Tentokrát se zaměříme na to, jak správně vybrat dětské botičky a jaké jsou nejčastější vady, se kterými se ortopedi setkávají. A nezapomeňte, že 9.6. od 11 do 17 hod. probíhá v OC Chodov v obchodě Victoria Magic ortopedická konzultace, při které vám zkušený ortoped (a to zcela zdarma) zodpoví veškeré vaše dotazy, které se týkají nožiček a bot pro vaše nejmenší. 
 
Zdravé obouvání
 
 „Dětské boty musejí splňovat z pohledu ortopeda několik zásadních hledisek.Jestliže dítě nosí delší dobu nekvalitní boty, mohou vznikat různé deformace končetin, které jsou mnohdy nevratné. Rodiče by se proto měli při výběru bot zaměřit na několik důležitých detailů.
Především dětská bota musí být co nejlehčí, jinak představuje pro malou nohu velkou zátěž a dítě se rychle unaví. Podrážka musí být flexibilní, pružná a měkká, aby se dobře ohýbala. Třetí důležité hledisko je držení paty. O to se stará opatek, který obtáčí patu. Opatek musí být dostatečně vysoký a dlouhý. Pokud je vysoký, ale krátký, nemůže patu držet, když je dlouhý, ale nízký, také patu neobjímá, a ta se pak v zadní části „mačká a bortí“. Do 4. roku života nehraje podpora podélné klenby nohy u dětí žádnou zásadní roli, protože v té době mají místo klenby tukový polštář, ale boty určené pro děti od 4 let už musejí podélnou klenbu podporovat. Důležitý je i prodyšný materiál, protože dětem se potí nohy mnohem více než dospělým. Nejvhodnější je kůže nebo (na letní období) textil. V zapínání – šněrování kontra suchý zip – žádný zásadní rozdíl nevidím.“
 
Rady pro nákup bot
 
 „Vždy raději volte boty s vyndavací vložkou. Dají se lépe větrat, a pokud má dítě špatnou klenbu a je třeba mu pořídit individuální vložky, můžete je snadnou vložit do obuvi, místo abyste museli kupovat nové.“
 
Jakou volit sílu podrážky
„Záleží na terénu, kde se dítě pohybuje. Když běhá po chodnících, po hřišti, po asfaltu, je vhodnější silnější podrážka a dobré odpružení. To ale souvisí s kvalitou materiálu. Když si vezmeme podrážku, která se hýbe všemi směry a neudrží rotaci, láme se uprostřed, tak i když je mnohem silnější než podrážka u obuvi z kvalitních materiálů, noze spíš škodí, než prospívá.“
 
Běhání na boso
„Venku na trávě nebo doma na vysokých kobercích rozhodně ano. Pokud ale mají rodiče doma dlažby nebo plovoucí podlahy bez koberců, tak je lepší vybavit děti vhodnými botami. Tady platí to samé jako o chůzi po asfaltu. Malé děti za rok moc kilometrů nenachodí, takže jestliže máte možnost nechat je běhat po písku nebo po trávě, nechte je bosé – dostaví se tak žádoucí dráždění svalových receptorů.“
 
Některé vady

Podélně plochá noha
Charakteristika deformity: Pod pojmem podélně plochá noha se rozumí stav kdy dochází k oploštění podélné klenby na vnitřní straně chodidla. Dalším příznakem bývá vbočené postavení paty. Jedná se o nejčastější ortopedickou vadu nohy a může negativně ovlivnit  váš stereotyp chůze, adaptaci chodidla na nerovnosti a nárazy. Taktéž vede ke změně zatížení kotníku, koleních a kyčelních kloubů a změně postavení páteře.
Příčiny a příznaky: Hlavními příčinami vzniku ploché nohy je nedostatečná pevnost vazů, nadváha a nošení nevhodného typu obuvi. Mezi první příznaky ploché nohy patří pocit únavy nohou, hlavně po zátěži delší chůzí a stáním, otoky a pocit těžkých nohou. Předejití tomuto problému lze včasnou návštěvou odborníka a instalací ortopedických vložek do bot.  

Příčně plochá noha,vzniká poklesem přední příčné klenby, přičemž se celá přední část nohy často rozšíří. Jde o získanou deformitu (příčinou může být i dědičná dispozice), která bývá způsobena častým nošením obuvi s vysokými podpatky (vyšší než cca 4,5 cm)  a přetížením přední části nohy (téměř 90 % postižených tvoří ženy) a nošením obuvi se zúženým prostorem pro prsty. Příčně plochá noha je téměř vždy doprovázena deformitami prstců a otlaky.
 
Vyklenutá, kavózní či vysoká noha
Jedná se o stav, kdy je abnormálně vyklenuta podélná klenba, přednoží a pata se vtáčí dovnitř. Zatížení chodidla se tedy přenáší více na vnější hranu. Velmi často se objevuje drápovité postavení prstců a příčná klenba bývá snížena. Tento typ deformity se stává se viditelný až v časném školním věku (po zmizení tukového polštáře) a vyskytuje se poměrně často ( u 4 až 8 % dětí).  Její lehčí stupeň – vysoký nárt, je poměrně častou vadou v populaci a mnohdy znesnadňuje nákupy běžné obuvi. Achillova šlacha bývá zkrácená, noha je málo pružná, někdy bolestivá. Příčiny jsou mnohé, hlavně se uplatňuje svalová nerovnováha vznikající při vrozených i získaných neurologických onemocnění např. u onemocnění Charcot Marie Tooth.
 
Ve spolupráci s Victoria Magic připravila 
redakce Kam s dětmi

  

21. 5. 2012



Přidat komentář

> Komentáře