„Hřiště, které nese značku Oranžové hřiště, má splněné všechny nejpřísnější bezpečnostní parametry ... | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

„Hřiště, které nese značku Oranžové hřiště, má splněné všechny nejpřísnější bezpečnostní parametry ...

 ROZHOVOR 

„Hřiště, které nese značku Oranžové hřiště, má splněné všechny nejpřísnější bezpečnostní parametry a maminky mohou být  klidné, že se tam jejich dětem nic nestane,“ říká Bohdana Horáčková.
 
Vizitka
Bohdana Horáčková
Ředitelka komunikace Skupiny ČEZ a také místopředsedkyně správní rady Nadace ČEZ, má již dospělého syna, ale ve tváři byste hádali spíše mladou maminku.

Minulý týden jsme v médiích zaslechly o projektu Vaše volba, mohla byste nám tento projekt příblížit?
B.H.: Vaše volba letos probíhá podruhé. ČEZ dlouhodobě podporuje v regionech, a nemám ráda toto spojení, protože to zní jako klišé, ale opravdu širokou škálu projektů. Jsou to tisíce podpořených projektů každý rok. I tak máme obrovský převis poptávky, a tedy neuspokojených žadatelů. Každý si myslí, že jeho projekt, je nejdůležitější, a také očekává, že když se obrátí na ekonomicky úspěšnou společnost, tak se přeci musí najít těch pár, ať už desítek, nebo stovek tisíc korun na jejiho podporu.  A my jsme si říkali, ano my to respektujeme, tady působíme a chceme se s regiony podělit, o to, že si můžeme dovolit pomáhat. 

Tak tedy vznikla Vaše volba?
B.H.: Chtěli jsme veřejnost v regionech vtáhnout do procesu výběru, protože právě rozhodnutí, který projekt schválit a který zamítnout, je velmi složité… Takže jsme si řekli, necháme to na lidech. A přišli jsme již loni s projektem Vaše volba, který na jedené straně představuje, co jsme už udělali za ty roky, co tady působíme, a na druhé straně vyzívá: Teď vy nám řekněte, co je pro vás důležité do budoucna. Co si myslíte, že bychom z té spousty žádostí, které nám chodí, měli zrealizovat v následujícím roce. 

Jak byla Vaše volba veřejností přijata? 
B.H.: Zjistili jsme, že to funguje úplně úžasně. Samozřejmě je pro nás velmi užitečné, že máme zpětnou vazbu od veřejnosti. Ale úplně nejpříjemnější je vždy závěr každého ročníku Vaší volby, kdy oznamujeme konkrétním lidem, že právě jejich návrh byl vybrán a bude realizován…Tak to je úplně dostane, jsou hrdí, že přispěli k tomu, že například jejich nemocnice bude mít nové vybavení, nemohou tomu uvěřit, že vyhrála právě Jejich volba. 

A jak to funguje v praxi, může hlasovat každý?
B.H.: Snažíme to udělat co nejjednodušší… Z loňského ročníku víme, že veřejnosti nejvíce vyhovuje, když žádosti sdružíme do konkrétních sedmi oblastí podpory, kterými jsou: oranžová hřiště, pomoc potřebným, vzdělávání, kultura, sport, životní prostředí a zdravotnictví. Za každou oblast navrhneme pro hlasování jeden projekt. Osmá oblast je zcela volná. V každém regionu, kde působíme jde tedy do finále hlasování na internetu osm konkrétních projektů, kterým lidé posílají své hlasy. A pak je tu ještě odměna, kdy si můžete zatipovat a vyhrát cenu pro sebe. Letos je to prodloužený víkend v lázních pro několik výherců a další drobné výhry.

Najdou se v těchto žádostech i projekty, které by mohly zaujmout především maminky s dětmi?
B.H.: Určitě! Velkou část žádostí posílají provozovatelé různých zařízení kam chodí děti, mateřské školy, základní školy, obce i různá sdružení, která se věnují trávení volného času dětí. Největší počet žádostí ale bývá z oblasti kultury a sportu. 

 
Můžete nám blíže popsat, co znamená značka Oranžová hřiště? 
B.H.: Oranžová hřiště tady byla dříve než Vaše volba. Je to grant, který vypisuje každoročně Nadace ČEZ, ale i v rámci Vaší volby, maminky mohou hlasovat pro Oranžové hřiště.

 
Chápu to tedy dobře, že se vlastně jedná o grant na rekonstrukci a vybavení dětských hřišť?
B.H.: Ano, přesně tak. Pokud přijdou maminky s dětmi na Oranžové hřiště, tak si mohou být jisty, že hřiště má všechny bezpečností prvky, která má mít. Ať už je to okolí jednotlivých herních míst, tak i zabezpečení celého prostoru. Aby tam nechodili třeba pejskaři nebo vandalové. Hřiště, které nese značku Oranžové hřiště má tedy splněné všechny nejpřísnější bezpečnostní parametry a maminky mohou být klidné, že se tam jejich dětem nic nestane. 

Kolik takových Oranžových hřišť existuje a kde je maminky najdou?
B.H.: Dneska už je Oranžových hřišť téměř 200 a jsou po celé České republice. 

Předpokládám, že maminky ten seznam oranžových hřišť najdou na jedné z těch microsite, které jste zmínila?
B.H.: Myslím, že se dobře může pamatovat www.cezregionum.cz , ale ať už si maminky budou pamatovat pouze ČEZ a půjdou na naše hlavní stránky, přes odkazy se dostanou nejen k seznamu hřišť, ale i k dalším informacím o možnostech trávení volného času s dětmi. Mohou si vybrat region, kde bydlí a podívat se, co všechno tam ČEZ dělá, dětská hřiště, hřiště pro mládež, cyklostezky, podporu různých akcí, které se organizují sezónně, ať už sportovních, kulturních, nebo hudebních.
 Co je také zajímavé, je aktivita jiného charakteru, pro děti i rodiče! Možná maminky vytáhnout na takový výlet i tatínky… Jsou to naše informační centra u jednotlivých elektráren, kde se děti dovědí od profesionálů, jak funguje elektrárna  a co je zajímavého na té konkrétní elektrárenské technologii a také o historii energetiky. 

Mohla byste nám doporučit i nějakou konkrétní elektrárnu?
B.H.: Velmi atraktivní jsou třeba Dlouhé Stráně, což je vodní přečerpávací elektrárna, kde máte pocit, že jste se ocitla v knize Jula Verna. Takže myslím, že i toto může rodiny s dětmi zaujmout.

Jak se Vám osobně líbí práce právě na takovém projektu jako je Vaše volba?
B.H.: Je jeden z těch opravdu pěkných. Mě velmi baví, když do procesu, ať už je to Vaše volba nebo granty, která máme v Nadaci ČEZ, vtáhneme veřejnost  a když právě ona může rozhodnout. Studenti mohou hlasovat pro svou školu, aby byla vybraná pro realizaci třeba Oranžové učebny -nového technického vybavení a tak dále. Tu interakci si hodně užíváme a máme radost, že si lidé vybrali sami co chtějí.

Již jste zmínila Nadaci ČEZ, jaké je její zaměření? Jak a kde pomáhá?
B.H.: Nadace ČEZ má několik témat, která realizuje prostřednictvím grantů. Ten největší, který probíhá celoročně, je podpora regionům,ale pak jsou i specifické jako Oranžová hřiště, Oranžové učebny, Oranžové schody a poslední nejnovější grant na výsadbu stromků ve městech v okolí elektráren.

O Oranžových hřištích jste nám už trošku řekla, můžete prozradit něco i o učebnách a Oranžových schodech?
B.H.: Oranžové učebny, to je projekt, kdy právě vyzýváme školy, žáky a fanoušky jednotlivých škol, aby v rámci období, kdy je grant vypsán, hlasovali pro svoji školu. A zase formou pravidel soutěže necháváme na nich, aby jejich energie vložená do této soutěže rozhodla, ve které škole vybavíme technickou učebnu. 
 
 Oranžové schody je také grantové řízení pro školy. Pomáhá odstraňovat architektonické bariéry pro pohyb žáků s tělesným postižením. 
 
 Samozřejmě děti, které si vyhlasují Oranžovou učebnu jsou velmi spokojené, ale když se podaří v nějaké škole odstranit bariéry v pohybu dětem, které se předtím mohly přemisťovat jen díky solidaritě  starších žáků, kteří je přenášeli po schodech, tak je to velmi uspokojující pocit. Když se Vám pak ještě stane, že ředitelka školy nebo i učitelé se starají o to, aby po odstranění architektonických bariér přivedli na školu co možná nejvíce žáků s pohybovým hendikepem, aby opravdu té bezbariérové možnosti využili co nejvíce, tak to má prostě všechny atributy, které si při podpoře dobré věci můžeme přát!

Můžete nám prozradit, na čem se aktuálně v Nadaci pracuje?
B.H.: Momentálně se připravuje vyhlašování Oranžových hřišť na další rok. Jednotlivé granty, které jsem již vyjmenovala, budou probíhat  i v  příštím roce. Chystáme samozřejmě další ročník Vaší volby. Ten poslední byl ukončen právě nyní, na konci října. Chceme v projektech, kdy je zapojena veřejnost pokračovat.

Který z Vašich projektů má největší ohlas, jestli se dá vůbec takový vybrat?
B.H.: Určitě jsou fajn projekty, a to už jsem říkala na začátku, kde rozhodují obdarovaní. Těžko ale jeden upřednostnit. Musím říct, že mně osobně dělá velkou radost grant Oranžové schody, protože tam je vždy vidět konkrétní příběh dětí, kterých se to týká. Samozřejmě, když dáte dětem lepší technickou učebnu, tak je to dobře, ale když má dítě problémy, že se nemůže pohybovat tak jako zdravé, a vy mu pomůžete tyto problémy odstranit, tak vyřešíte mnohem vážnější problém, než že třeba počítačová učebna nemá úplně nejvyspělejší techniku jakou by mohla mít…. 

Vy už máte téměř dospělého syna. Jak se z Vašeho pohledu maminky za ty roky změnily podmínky pro trávení volného času a podělíte se s námi i o nějaký tip kam s dětmi?
B.H.: Víte, já si myslím, že je to strašně individuální a záleží na tom, jak jsou rodiče aktivní. Musím říci, že mě u mého syna mrzelo, když si oblíbil nějaký sport a byl v něm dobrý, stalo se opakovaně, že z ekonomických důvodů zavřeli sportoviště.  Třeba velmi dobře plaval a pak byl problém, že ve městě, kde jsme bydleli zavřeli bazén a bylo velmi komplikované, aby v plavání vůbec pokračoval. Můj syn je obecně velmi sportovně zaměřený, takže i on sám na střední škole inicioval, aby se svými spolužáky mohl sportovat. Žádal o pomoc svého tělocvikáře a třídního učitele, ale bohužel nenašel podporu.  
 
Tam kde mají štěstí, že jsou aktivní dospělí, a je jedno, jestli je to malá vesnice, nebo větší město může být příležitostí pro děti spousta.  Je to prostě hodně individuální a opravdu často o samotných rodičích…


Slovníček

Podpoře výstavby dětských a sportovních hřišť se Nadace ČEZvěnuje od roku 2003. V současné době je o projekt Oranžové hřiště značný zájem. Na dětských hřištích jsou tradiční herní prvky jako např. houpačky, pískoviště a skluzavky. Všechny splňují náročné bezpečnostní normy. Některá hřiště bývají obohacena o populární prolézačky ve formě žebříků, dřevěných hradů se skluzavkou či lanové pyramidy. Obce nejčastěji stavějí dětská hřiště v blízkosti mateřských škol nebo v odpočinkových zónách.


V roce 2010 Nadace ČEZ vyhlásila v návaznosti na obrovský zájmem ze strany regionálních škol dva nové grantové programy, Oranžové učebny a Oranžové schody. Zatímco první jmenovaný poskytuje příspěvky na nákup učebních pomůcek pro výuku technických předmětů, druhý se soustředí na zpřístupňování školních budov žákům na vozíčku či s očními a sluchovými vadami.
 
 
Cyklostezky
Více informací najdete zde.

Expozice Sonorská poušť v plzeňské zoo
Díky projektu Sonorská poušť poznají návštěvníci biotop pouště v Severní Americe s živočichy. V současnosti probíhá instalace sedmi samostatně situovaných hracích prvků z přírodních materiálů pro děti a celé rodiny, na který získala zoologická zahrada Plzeň od Skupiny ČEZ částku 300 tisíc korun.

 
Přečerpávací vodní elektrárma Dlouhé Stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (zdroj: idnes.cz). Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů.

Další projekty ale i případné tipy, kam vyrazit s rodinou, najdete na www.cezregionum.cz 
 
Redakce kamsdetmi.com

 

 

1. 11. 2011



Přidat komentář

> Komentáře