V srpnu do botanické zahrady v Troji za vínem a za vzděláním | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

V srpnu do botanické zahrady v Troji za vínem a za vzděláním

Botanická zahrada Praha připravuje tradiční oslavy svátku patronky Vinice sv. Kláry a Den Rulandského modrého. Blíží se také uvedení novinky místní vinařské produkce

Botanická zahrada hl. m. Prahy ani v létě nezahálí. V srpnu se uskuteční hned dvě akce na Vinici sv. Kláry. Na pátek 12. srpna je plánována oslava svátku patronky místního vinohradu – Klára má svátek! Ponese se v piknikovém duchu a pro návštěvníky budou připraveny piknikové koše. Na akci mohou zájemci dorazit i v průběhu navazujícího víkendu. Při této příležitosti mohou poprvé ochutnat novinku z Vinice sv. Kláry – sekty vyrobené ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice. Další srpnovou vinařskou událostí bude Den Rulandského modrého, který připadá na čtvrtek 18. srpna. Při obou příležitostech, ale i mimo ně mohou návštěvníci ochutnat a zakoupit nová vína ročníku 2021. Botanická zahrada připravila pro své fanoušky i zážitkové workshopy, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti, a samozřejmě budou dále probíhat tradiční komentované prohlídky s kurátory zahrady. V srpnu také ještě pokračuje fotografická výstava Botanická putování Kyprem.

 

Vinice sv. Kláry je svou příslušností k botanické zahradě v Troji světovým unikátem. „Jsme jednou z mála botanických zahrad na světě, která se může pyšnit vlastním produkčním vinohradem a kolekcí vlastních vín. Jedinečné klimatické podmínky jižního svahu přímo nad řekou Vltavou jsou ideální pro pěstování vinné révy. V srpnu se uskuteční dvě již tradiční vinařské akce – oslava svátku Kláry a Den Rulandského modrého. Na září opět připravujeme oblíbené vinobraní. Rád bych upozornil na naši letošní novinku – poprvé jsme z našeho vína vyrobili sekty, primárně z odrůdy Rulandské modré, která je pro naši vinici typická. Návštěvníky bych současně rád pozval na další srpnové akce, které pro ně chystáme,“ říká Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

 

Botanická zahrada ožije vinařskými oslavami a představí vlastní sekty

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A tento den se sluší oslavit právě vínem z místní produkce. To si zájemci mohou užít v rámci pikniku v zahradě. Vinotéka sv. Kláry pro ně připraví piknikové koše s občerstvením a místním vínem. Ve stejném duchu se ponese též víkend 13. a 14. srpna, kdy si milovníci vína budou moci zakoupit i novinku ročníku 2021. Jedná se o šumivá vína, která byla vyrobena ve spolupráci s firmou Proqin Velké Němčice klasickou metodou kvašením v lahvi. Tato vína v lahvi zrála po dobu 15 měsíců. „Šumivá vína z naší vlastní produkce zařazujeme do nabídky poprvé. Těšit se můžete na dva zajímavé sekty z odrůdy Rulandské modré (Pinot Noir), a sice bílé víno z modrých hroznů – Blanc de Noirs, klasifikované jako brut nature, a také brut šumivé rosé. Primárně jsme zvolili Rulandské modré, protože se jedná o typickou odrůdu naší vinice, je oblíbené a máme s ním velmi dobré zkušenosti. Je to velmi variabilní odrůda. Do nabídky sektů pak ještě přibude suché rosé z odrůdy Modrý Portugal,“ popisuje Vladimíra Egertová, vedoucí Vinice sv. Kláry. V srpnu se na vinici sv. Kláry bude slavit ještě jeden svátek, tentokrát se pozornost zaměří právě na starobylou odrůdu Rulandské modré. Její historie tu sahá až do dob Karla IV. Dá se říci, že pěstování Rulandského modrého na pražských vinicích je stejně staré jako Univerzita Karlova. Den Rulandského modrého připadá na 18. srpna. Zájemci budou moci odhalit, jaký rozsah chutí umí nabídnout jedna odrůda na jedné vinici. Vrcholem vinařské sezóny pak bude tradiční vinobraní, které se uskuteční o víkendu 17. a 18. září. Širokou nabídku vína a burčáku doplní opět bohatý doprovodný program, nejen hudební.

Vzdělání, udržitelnost i netradiční zážitky

Na srpen si botanická zahrada připravila pro návštěvníky řadu aktivit. Vždy v sobotu se uskuteční zážitkové workshopy, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti a jsou vhodné pro zájemce všech věkových kategorií. Během inspirativních dílen zjistí, jak pěstovat rostliny ve městě, jak přinést více zeleně na svá okna či balkóny anebo jak podpořit sousedské předzahrádky. Naučí se pravidla nakládání s bioodpadem a kompostování. Na 18. srpen je od 17 hodin připravena komentovaná prohlídka s kurátorkou Klárou Lorencovou, která příchozí seznámí s plodinami Nového světa. Během společné procházky účastníci poznají i netradiční a u nás jen velmi málo pěstované užitkové rostliny původem z Jižní, Střední a Severní Ameriky. Kurátorka se zaměří především na rostliny jedlé a léčivé a promluví o možnosti jejich pěstování v našich podmínkách. Návštěvníci při prohlídce zapojí oči, uši, nos a možná i něco ochutnají. Tyto prohlídky i workshopy jsou součástí programu botanické zahrady a zúčastnit se jich lze po zaplacení standardního vstupného.

 

Výlet na Kypr

Ještě v srpnu se návštěvníci mohou společně s botanickou zahradou a kurátorem Petrem Hanzelkou vypravit na Kypr. Fotografická výstava, která se koná do 21. srpna, představuje tento ostrov jako místo, kde se lze setkat s neobyčejnými a často velmi vzácnými druhy rostlin. Kyperskou přírodu ukazuje ve třech různých ročních obdobích (časné jaro, konec léta a počátek zimy). Výstava navazuje na knihu Botanická putování Kyprem, která popisuje poznatky z botanických expedic. Procházka Středozemím v botanické zahradě může být inspirací, ale i připomínkou letní dovolené.

                

Akce Botanické zahrady hl. m. Prahy plánované na léto 2022

14. 7. – 21. 8.

Kypr – fotografická výstava

Vydejte se s námi do teplých krajů a projděte se kyperskou flórou s naším kurátorem Petrem Hanzelkou, který zážitky ze svých putování zaznamenal pomocí fotografií a příběhů. Čeká vás atmosféra Středozemí v podobě voňavých rostlin a pestré květeny. Prázdninová nálada na vás dýchne nejenom z výstavních panelů a krásných fotografií, ale také z naší knižní novinky, která vás na Kypr přenese, kdykoliv zatoužíte.

 

6.–27. 8.
Odpovědná dílna – smysluplné workshopy pro lidi a přírodu
Na každou srpnovou sobotu jsme pro vás připravili inspirativní zážitkové workshopy, smysluplné pro lidi i přírodu, které se budou věnovat městské biodiverzitě a udržitelnosti.

12. 8.
Klára má svátek

Patronka trojské vinice sv. Klára slaví svátek 12. srpna. A na to se sluší připít vínem z místní produkce. Pro návštěvníky budou připraveny piknikové koše, obsluha vinotéky poradí vhodné víno, zapůjčí skleničky i piknikovou deku.

18. 8.
Den Rulandského modrého

V tento den se pozornost zaměří na jednu konkrétní odrůdu, a sice starobylé Rulandské modré. Jeho historie tu sahá až do dob Karla IV. Víno z této odrůdy může mít mnoho podob, ochutnejte.

7. 7. – 29. 9.
Kurátorská provázení – komentované prohlídky expozic
Kurátoři Botanické zahrady Praha zvou na čtvrteční prohlídky jednotlivých expozic. V rámci procházek v doprovodu těch nejpovolanějších nahlédnete pod pokličku pěstování rostlin z celého světa. Prohlídka s průvodcem je v ceně standardních vstupenek do botanické zahrady. Začátek je vždy v 17 hodin. V nejbližší době se uskuteční tyto komentované prohlídky:

-          28.7. – Trvalky severoamerických prérií (Ing. Petr Hanzelka, Ph.D.)           

-          18. 8. – Plodiny Nového světa (Ing. Klára Lorencová)

-          8. 9. - Mokřadní rostliny (RNDr. Vlastík Rybka, Ph.D.)

-          15. 9. - Léčivé rostliny (Mgr. Jarmila Skružná)

15. 5. – 25. 9.
Hudební procházky
Uklidněte mysl a zažijte nedělní podvečer s hudební kulisou v krásném prostředí botanické zahrady. Každou neděli až do 25. 9. máte možnost vychutnat si výjimečné chvíle a zaposlouchat se do tónů klasické hudby pod širým nebem, obklopeni zelení a pestrobarevnými květy. Na programu budou díla hudebních velikánů, jako je B. Smetana, A. Verdi, G. Gershwin a další, a to v podání komorních hudebních těles. Začínáme vždy v 17 hodin.


3. 8. 2022Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře