Botanická zahrada Praha připravuje výstavu Orchideje - Miniatury a giganti Ekvádoru | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Botanická zahrada Praha připravuje výstavu Orchideje - Miniatury a giganti Ekvádoru

V trojské botanické zahradě se na konci září opět představí záplava barevných květů orchidejí

Botanická zahrada Praha připravuje výstavu Orchideje – Miniatury a giganti Ekvádoru. Začíná v mimořádném termínu 23. září.

Fanoušci orchidejí museli letos oželet tradiční jarní výstavu, ale zkrátka nepřijdou. Protože v loňském roce musela být velmi povedená výstava Orchideje – Miniatury a giganti Ekvádoru uzavřena již po čtyřech dnech, poprvé v historii bude Botanická zahrada hl. m. Prahy stejné téma opakovat, tentokrát v nezvyklém, podzimním termínu. Krásné a rafinované květy orchidejí doplní i další zajímavé rostliny z tohoto koutu světa, například bromélie, antúria, monstery a další. Součástí výstavy bude i prodej šlechtěných kultivarů i původních druhů orchidejí. Botanická zahrada připravila ještě jedno překvapení, pro obdivovatele orchidejí vydala kalendář na 16 měsíců, od září 2021 do prosince 2022, plný fotografií těchto nádherných květin.

Botanická zahrada hl. m. Prahy se pěstování orchidejí věnuje již od roku 1995 a vlastní kolekce nyní čítá přibližně na 2300 druhů. Ty se představují návštěvníkům během oblíbených výstav, které se v Troji již staly tradicí. „Orchideje patří k našim nejatraktivnějším sbírkám naší botanické zahrady a každoroční výstava se těší velkému zájmu veřejnosti. Tradičně pořádáme výstavy orchidejí na jaře, epidomiologická situace v uplyných měsících nám to bohužel v letošním roce neumožnila. Fanoušky orchidejí jsme ale o zážitek nechtěli připravit, a tak jsme se rozhodli přehlídku přesunout na podzim. Přestože toto období není pro řadu orchidejí a jejich květy tím nejpříznivějším, mají se návštěvníci našeho skleníku na co těšit. V období, kdy byl skleník uzavřen, přibylo několik nových epifytních kmenů v expozici Jižní Ameriky a mnoho rostlin právě z Ekvádoru. Některé z nich právě rozkvétají,“ zve Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

                               

Ekvádor, země barev a kontrastů

Ačkoliv není velký rozlohou, Ekvádor patří mezi země s nejvyšší biodiverzitou na světě. Velkou roli v tom hraje poloha na rovníku a jedno z nejvyšších pohoří světa, které se od mořské hladiny zvedá do výšek přes 6000 metrů. Barevná škála přírody se v této zemi mísí s koloritem domorodých tržišť a indiánskou kulturou. Květy hor i pralesů, červená ponča, pastelově natřené domky a pestré prádlo, které se suší kolem každé domácnosti – je to země barev a kontrastů.

Ekvádor je také domovem více než 4000 druhů orchidejí. I mezi nimi vládne neskutečná rozmanitost, rostou tu rody s nejmenšími květy o velikosti méně než 1 mm (Platystele, Lepanthes, Stelis) nebo miniaturní rostliny s obřími květy v poměru ke své velikosti (Telipogon). V ekvádorské přírodě však spatříme i orchideje přímo gigantické, ať už výškou (Sobralia, Selenipedium), velikostí květenství (Cyrtochilum, Oncidium) či jen jednotlivých květů (Cattleya, Phragmipedium, Brassia). Svět ekvádorských orchidejí však není jen o rozměrech, v Andách nalezneme například rod Myrosmodes, což jsou nejvýše v horách rostoucí orchideje nebo orchidej s nejkratším rodovým jménem.

 

Neopakovatelná atmosféra skleníku Fata Morgana ožije barvami tropických květů i listů, orchideje nížin a hor propojí indiánské motivy a návštěvníci ucítí i blízkost živé sopky.

 

Návštěvníci s prázdnou neodejdou

Pro návštěvníky, kteří podlehnou kouzlu orchidejí, je opět připraven i prodej v zásobním skleníku, který zajišťuje společnost Pokojovky.cz. K dispozici bude široký sortiment kultivarů i původních druhů orchidejí dovezených přímo z Holandska, zkušení prodejci poradí vhodné rostliny začátečníkům i pokročilejším pěstitelům.


7. 9. 2021Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře