Slyšeli jste už o Mpembovu jevu? | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Slyšeli jste už o Mpembovu jevu?

Zdánlivě nesmyslná a paradoxní skutečnost, že teplá/horká voda může zmrznout dříve než voda studená. K tomuto jevu však nemusí dojít vždy (např. v menším prostoru (mrazáku) může teplá voda v nádobě příliš ovlivnit teplotu celého prostředí). Z pohledu fyziky je to podivné – k ochlazení horké vody je zapotřebí odebrat více tepla, než od vody studené. 

Tento jev popsal nepřímo již Aristoteles, ale někteří jej popírají dodnes. Pravdou ale je, že zatím ani jeden z odborných článků na toto téma doposud nepřinesl obecně přijatelné vysvětlení. V roce 1963 si Erasto Mpemba, žák základní školy v Tanzanii, všiml, že zmrzlina připravená v mrazicím boxu ledničky z horkého mléka a rozpuštěného cukru, zmrzne rychleji než z mléka předem vychladlého. Jev popsal svému učiteli, který se mu ale vysmál a řekl, že je to „Mpembova fyzika“.

Zajímavé také je, že tento jev funguje i opačně. Tedy, že studená voda se ohřeje rychleji k varu než teplá.

Zatím ale nikdo příčiny Mpembovat jevu dosud uspokojivě neobjasnil. Existují dokonce tací skeptici, kteří tvrdí, že tento jev vůbec neexistuje a že při jeho experimentální realizaci se nedodržují naprosto přesně stejné podmínky.

Ať je to tak, či tak… pojďte se na něco podívat.

 

V Německu při -22°C se rozhodli chlapci Benedikt a Robin jev vyzkoušet. A vznikly tyto krásné fotky. Počasí v celé Evropě pro realizaci tohoto jevu bylo nedávno přímo ideální.

Rozhodně ale toto nezkoušejte s dětmi! Může dojít k opařeninám!

                  

                 

                                      

 

17. 2. 2021Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře