Zvedněte oči při procházce městem | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Zvedněte oči při procházce městem

 

POZOR!
Dnes pro vás nemáme tip na výlet, ale jednu zajímavost, kterou můžete na svých výletech po městech zkusit najít.

Většina lidí při procházkou městem nezvedne hlavu a je to velká škoda. Staré šedivé fasády jsou totiž občas "vyzdobeny" něčím, co dříve zachraňovalo životy. Stále nesou jizvy a znamení z války; díry po kulkách a bílé šipky směřující k zemi. Tyto šipky označují domy, ve kterých se nacházel protiletecký kryt – Luftschutzraum. Sloužily jako rychlá orientace při vyhlášení náletu k nalezení úkrytu a také po skončení bombardování ukazovaly, kde přednostně provádět vyprošťovací práce a hledat raněné.
 

 

Šipky jsou nejčastěji umístěny pod okny v druhém patře a směřují ke sklepním oknům, za kterými byl úkryt. Toto umístění zpřesňují šipky v úrovni přízemí; vzhledem ke skutečnosti, že tato část domu bývala často dodatečně obložena keramickým obkladem, opatřena novým nátěrem, nebo dokonce došlo k přestavbě přízemí, jsou šipky v těchto místech vzácnější. Dalším symbolem, který patrně souvisí s protivzdušnou ochranou obyvatelstva během nacistické okupace, je velké tiskací písmeno V umístěné u dveří do domu, mohlo značit vchod.

 

Tak až budete procházet svým městem, zkuste zvednout hlavu a nějakou šipku najít. 
  

9. 2. 2021Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře