Zábava pro každého a v každém ročním období? Geocaching! | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Zábava pro každého a v každém ročním období? Geocaching!

Geocaching neboli česky často nazývané "lovení pokladů" je geolokační hra, která spolehlivě vtáhne vás i vaše děti, a zároveň vytáhne celé rodiny ven, do přírody, nebo i do města.

Potřebovat k ní nebudete nic víc než přístup na internet, navigaci nebo chytrý mobilní telefon, do kterého si nahrajete aplikaci geocaching. Hodit by se vám mohl také kompas (i to zvládne chytrý mobil, ale malé děti se cítí velmi důležitě, když mohou hlídat světové strany a směr, kterým se jde).


 

 Mnozí z vás asi vědí, ale pro ty, kteří jsou geocachingem úplně netknutí, jen v rychlosti - o co jde?

Jde o hledání pokladů, což zní velmi atraktivně a dobrodružně, obzvláště pro děti až magicky, takže si v zápalu hry vůbec neuvědomí, kolik toho v honbě za pokladem vlastně ušly a adrenalin dělá s jejich výdrží opravdové divy.

Hledají se cache - "keše" - neboli schránky různých velikostí od "mikro" (velikost filmovky, tedy pouzdra na film do foťáku - rodiče jistě rádi vysvětlí dětem, co to je, a že se vždy nefotilo jen digitálem nebo mobilem, budou na vás koukat trochu zvláštně  a možná vám to ani neuvěří, ale schválně, zkuste to!), přes "small" až po "normal", což může být krabička klidně o velikosti svačinového boxu. Jsou také označeny různým stupněm obtížnosti, což může znamenat i to, že pro ty nejobtížnější musíte vyšplhat na opravdu vysoký strom apod.Multikeše zase fungují jako jakési naučné stezky, kdy více cachí tvoří jednu cestu, na které postupně zdoláváte a nacházíte cache, mnohdy nápověda v jedné z nich vás dovede k další apod. Většina cachí má za účel upozornit na zajímavé místo a také se k ní váže nějaký popis nebo příběh vytvořený autorem při zakládání cache. Nebojte se ani turisticky hodně známých lokalit, cache jsou většinou velmi chytře umístěné stranou hlavních turistických tras.

Na místo úkrytu vás dovedou souřadnice cache, které si buď nahrajete z internetu do navigace (tak jsme začínali my v dobách geocachingového středověku, ještě před námi byli pravěcí lidé s mapou), nebo vyčtete z mobilní aplikace.

Cache má také svou nápovědu, kde ji hledat, kterou si buď můžete nebo nemusíte nechat zobrazit. Je tak zvaně zašifrovaná, ale nebojte, snadno ji rozšifrujete pomocí tlačítka "dešifrovat". Ani znalost nápovědy ovšem neznamená, že půjdete na jisto.

Krabička obsahuje většinou zápisník, tužku (raději ale noste svou), abyste se mohli zapsat, že jste cache nalezli a následně také "odškrtnout" v aplikaci. Mnoho "kačerů", jak se čeští hráči geocachingu označují, mají své speciální razítko, které do bločku obtisknou, napíší datum, vzkaz pro zakladatele (většinou něco ve stylu "děkuji za keš" nebo "TFTC" = anglicky totéž).

V krabičce bývají také různé drobné předměty - přívěsky, odznáčky, figurky z kindervajíček apod. Platí jednoduché pravidlo: pokud si něco vezmete, na oplátku něco v přibližně stejné hodnotě vložte. Pokud nic neberete, dávat nemusíte, ale neberte nic, když do krabičky ničím nepřispějete.

Pokud máte veliké štěstí - a věřte, že radost z nálezu tomu také odpovídá a roste přímo exponencionálním tempem - můžete v krabičce nalézt třeba speciální minci - tzv. "geocoin" nebo "travel bug" - ten může mít spoustu podob.

Ani jeden z předmětů není sběratelský, tedy nemůžete si ho nechat, prosím, opravdu to nedělejte a nekažte hru, ani snahu těch, co si mnohdy za nemalé peníze geocoiny a travel bugy nechali vyrobit nebo koupili.

Oba tyto speciální předměty mají nějaký specifický úkol (dozvíte se na webu nebo v aplikaci po vyhledání seriového čísla), typicky travel bug, jak už z jeho anglického názvu vyplývá,  má za úkol doputovat odněkud někam - ať už na konkrétní místo, projet co nejvíc států, navštívit všechny kontinenty, nebo se vrátit ze světa zpět k původnímu majiteli.

Tady platí ještě jedno pravidlo, když travel bug nebo geocoin najdete, pokuste se jej co nejdříve přesunout do jiné cache podle zadání a cíle, který má splnit, ať zbytečně nestojí dlouho na místě.

Geocaching je skvělý v každém ročním období, jen tedy musíte počítat s tím, že třeba v zimě, i když jste si 100% jisti, že jste na správném místě, cache se ukrývá pod dvěma metry sněhu (vlastní zkušenost). Skvělé je i to, že nikdy nevíte, co čekat, protože nápověda tipu "ukrytá v dutině stromu" úplně neříká, v jaké výšce nad zemí se dutina nachází. 

Už jsem se setkala také s cachí v podobě choroše na stromě nebo malinkaté krabičky připevněné magnetem k hlavní vstupní bráně do hradu, kudy dovnitře vcházel asi milion lidí.

A tím se dostáváme k "mudlům", neboli opaku "kačerů", tedy lidí, kteří jsou normálně na procházce a neloví jako vy, neměli by tedy vědět co hledáte, ani vidět, co jste našli.

Podrobná pravidla, rady a tipy naleznete na oficiálních stránkách geocachingukde se musíte také zaregistrovat, abyste mohli začít hrát. Později zde také naleznete přehledné statistiky toho, kolik pokladů a kde všude jste už našli, možná díky geocachingu naleznete i nové přátele! Můžete si také vyzkoušet nějakou cache založit a přispět tak k rozšíření hry.

Věřím, že vás geocaching "chytne" stejně jako nás a třeba někdy naviděnou!

 

Petra Kottová

1. 5. 2020Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře