Zpřístupnění horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Zpřístupnění horní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně

Pokud budete svou letošní dovolenou trávit v Jeseníkách v Olomouckém kraji, pak si rozhodně nenechte ujít prohlídku vodní přečerpávací elektrárny Dlouhé Stráně. Uprostřed Jeseníků vznikla před 23 lety a pomáhá vyrábět elektřinu ve chvílích, kdy ji nejvíce potřebujeme, a zároveň ji spotřebovává tehdy, když je elektřiny přebytek. Pyšní se například největší reverzní vodní turbínou v Evropě. Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně Skupiny ČEZ se stala i jedním ze 7 divů České republiky. Zařadila se tak mezi nejvýznamnější české památky jako jsou třeba hrad Karlštejn nebo zámek Hluboká. 

 

Jak to vlastně funguje?

Základem je voda v horní nádrži ve výšce 1350 metrů nad mořem. Ta čeká v nádrži na chvíli, kdy si rozsvítíte ve škole (a vaši rodiče v práci) a kdy se naplno rozběhne výroba ve všech firmách a továrnách. V tu chvíli se voda spustí z horní do dolní nádrže (ta je v nadmořské výšce 825 metrů) a turbíny vyrobí elektřinu, kterou potřebujeme. Voda si pak chvíli odpočine v dolní nádrži a v noci – když nikdo nesvítí a v továrnách se nepracuje, ale jaderné nebo uhelné elektrárny, které se nedají jen tak zastavit, pořád vyrábějí proud – se s pomocí této přebytečné energie vyčerpá zase zpátky do horní nádrže.
A tak to běží den co den.

 

Letos v květnu navíc byla turistům opět zpřístupněna i horní nádrž elektrárny. Ta se nachází v nadmořské výšce 1350 metrů. Elektrárna samotná je přitom ukryta v podzemí, zvenčí viditelné jsou jen dvě nádrže. 

 

Na Dlouhých stráních začala letní sezona již v květnu. Přečerpávací elektrárna je oblíbeným turistickým cílem. Hromadné výpravy i jednotlivci si mohou vybrat mez autobusovou variantou dopravy a turistickou verzí, která zahrnuje výjezd jedinou šestisedačkovou lanovkou v České republice na vrchol Medvědí hory, odkud je to k horní nádrží čtyři kilometry po asfaltce nebo dva kilometry lesem po turistické trase. Od horní stanice lanovky se k nádrži pohodlně dostanou i rodiny s kočárky. Pro starší turisty či tělesně hendikepované provozovatelé zajišťují kyvadlovou dopravu autobusem. V minulých letech navíc pod korunou hráze přibyl bufet, infocentrum i toalety.

 

Jestliže máte zájem o prohlídku, je nutné si ji předem zarezervovat na webových stránkách Dlouhých strání. Informační centrum vodní elektrárny může denně odbavit 10 exkurzí, jejich počet závisí na zájmu návštěvníků. Exkurze začínají vždy v celou hodinu od 8:00 do 16:00 hodin. Nástupním místem na exkurze do Infocentra ČEZ a do Přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé Stráně je prodejna sportu v areálu Kouty. Odtud účastníky exkurze spolu s průvodcem převeze speciální autobus do areálu elektrárny, kde v informačním centru zhlédnou film a poslechnou si výklad průvodce. Společně navštíví podzemí a kavernu elektrárny. Poté se opět autobusem přesunou k dolní nádrži a autobus je po 2 hodinách vrátí zpět do lyžařského areálu Kouty. Dvakrát denně, v 11. a 14. hodin jsou vypravovány exkurze s výjezdem až na horní nádrž, tato exkurze trvá 2,5 - 3 hodiny.

 

Tak si užijte výlet a pak nám třeba napište na facebook, jak se vám tam líbilo.  

redakce Kam s dětmi

4. 6. 2019Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře