Výstava Magičtí Lucemburkové láká na korunovační klenoty | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

Výstava Magičtí Lucemburkové láká na korunovační klenoty

V hodinách dějepisu se o této době učíme teoreticky a na výstavě Magičtí Lucemburkové můžeme počiny Lucemburků a osobností jejich doby zažít na vlastní kůži.

Výstava Magičtí Lucemburkové se uskuteční v centru Prahy, v prostorách Křížové chodby Karolina ve dnech 23. 3. – 29. 4. 2017. Expozice představuje dobu vlády českých králů a moravských markrabat z rodu Lucemburků, ze kterého vzešel právě Karel IV. Výstavou budou představeni hlavně čeští králové Jan Lucemburský, Karel IV., Václav IV. a Zikmund Lucemburský a mnoho dalších.

Můžete se těšit na virtuální listování v dobové literatuře. Vystaveny budou vzácné knihy z proslulé knihovny Václava IV. Modely staveb hradů i repliky strojů, vyrobených podle dobových technických výkresů. Součástí výstavy jsou i sochy z Rožnova pod Radhoštěm od akademického sochaře Igora Kitzbergera.

Na výstavě jsou velkým lákadlem především věrné repliky korunovačních klenotů od zlatníka a šperkaře Jiřího Urbana z Turnova, který je historicky prvním umělcem, kterému byla dána možnost zhotovit věrné repliky dvou vrcholných středověkých prací – koruny císařů říše římské a koruny Svatováclavské.

Prohlédnout si repliky tohoto krásného českého dědictví je opravdu jedinečnou a neotřelou podívanou, kterou by si žádný z Čechů neměl nechat ujít. Jiří Urban mimo jiné zhotovil Kříž pro papeže Jana Pavla II. v roce 1990 a granátovou soupravu pro anglickou královnu Alžbětu II. v roce 1996. Je tedy zřejmé, že Urban je ve svém oboru skutečným mistrem.

Na výstavě je možné si odpočinout v koutku pro děti, který je opatřený kobercem. Pro děti bude i zábavnou formou možnost seznámení se s již zmíněnými replikami hradů a strojů.

V loňském roce jsme měli možnost oslavit 700. výročí narození Karla IV. a byla to příležitost pro mnoho výstav a akcí. Jednou z nich byl projekt Křižovatka cest, který předcházel výstavě Magičtí Lucemburkové. Křižovatka cest vznikla za podpory Magistrátu hlavního města Prahy a dále trvá na veřejných místech v Praze. Genealog Jan Drocár vypracoval rodokmeny předků a potomků Karla IV. Ty jsou vytištěny na venkovních tabulích a rozmístěny na Kampě, v parku u Rudolfina a na Karlově náměstí. Byla tak naplněna myšlenka autorů projektu - dostat informace z archivů k veřejnosti, přímo do ulic.

Více se dozvíte na www.magictilucemburkove.cz nebo www.historickaslechta.cz

23. 3. 2017



Přidat komentář

> Komentáře