Nápady, jak zabavit nemocné dítě | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

Nápady, jak zabavit nemocné dítě

Naše blogerka Iva se v létě roku 2014 přestěhovala s pětiměsíční dcerkou do Itálie. Česká domácnost se tedy oficiálně stala "italskou". Co to v praxi znamená? A jak se nám tady žije? 

V dnešním článku najdete, mimo jiné, i pár rad, jak se zabavit, ano i sebe:o), když je dítě nemocné.


 „To vy u vás určitě žádnou chřipkovou epidemii nemáte,“ hodnotí italskou zimu příbuzná na Skypu. Případně s povzdechem: „Tady je furt hnusně, to vy tam máte určitě pořád sluníčko!“ No, sluníčko tady – pravda – máme. Podíl slunečných dnů je v naší oblasti určitě vyšší, než v ČR. Poznáte to i na náladě lidí. Jakmile uprostřed zimních dnů vysvitne sluníčko (nedej bože na ultra modré obloze), všichni jsou okamžitě okázale euforičtí. V takových dnech vás ve dveřích objímá dětská doktorka, italští řidiči ve frontě na semaforu vytrubují veselé melodie, a vaše batole dostává neustále něco zdarma. Ano, těchto dnů tady máme skutečně více.

 

To však ale neznamená, že i tady neumí být „hnusně“. Umí! A jak! Jsou noci, kdy vítr a déšť za okny burácí tak mohutně, že si pokládám otázku, jestli zdejší bouřka může zbořit dům. Nebo si představuji obrovský sesuv půdy ze svahu nad námi. Případně ohromnou vlnu tsunami ze směru nejbližšího pobřeží. Některé dny je zkrátka tak ošklivě, že na nákup člověk chodí v neoprenu. A není pravdou, že by se Itálii vyhýbaly chřipkové epidemie. I tady mají lidé chřipku. Dokonce mi přijde, že se kvůli vlhkému počasí bacily šíří lépe. Pravda, můj úsudek je zjevně ovlivněn aktuální zkušeností se školkou, kdy je dítě neustále nemocné. Ale uchraňte batole před nemocemi, když pak v jeslích usoplení spolužáci velkoryse „šérují“ oslintané vidličky z dětského nádobíčka s ostatními členy kolektivu. Hotová pohroma! Uklidňuji se tím, že si naše dcerka alespoň vybuduje pořádnou imunitu.

Když je dítě nemocné a/nebo je venku „hnusně“, nezbývá, než improvizovat. Znuděný a podrážděný jedinec v plenkách, je to poslední, co v malém bytě potřebujete. Jelikož jsem těmto situacím v poslední době čelila docela často, rozhodla jsem se je pro vás sepsat.

Nápady, jejichž cílem je duševní hygiena rodiče a klid dítěte u zábavně-vzdělávací aktivity.

Pastelína a tiskátka

Stačí vzít plastelínu - v případě malých dětí okolo dvou let raději jen jednu barvu:-) A najít doma 3 až 5 předmětů, které se dají dobře obtiskávat - v našem případě dobře zafungovaly prstýnky z Kinder vajíček a dětské nádobíčko. Zábava minimálně na hodinu:-)

Duplo a barvy

Při téhle hře se dítě učí barvy. Ze strany rodiče vyžaduje asi 15 minut přípravy. Vemte tvrdý papír, pastelky/fixy a vyberte z Dupla ty kostičky, které mají stejnou barvu, jako vaše pastelky. Obkreslete každou kostičku zvlášť a čtvrce vybarvěte. Následně dejte dítěti hromádku kostiček a přiravený papír. Cílem je, aby položilo kostičky na čtverečky stejných barev. Krátce vysvětlete a čekejte, co se bude dít:-)

Knoflíky, barva a čísla

Uznávám - tahle hra je pro batole trochu komplikovaná:-) Připravte si karty, na které obkreslíte například knoflíky stejných barev (v našem případě posloužila kolečka z jedné dětské hry). Ze začátku vyrobte 5 karet - na každou kartu postupně obkreslete 1, 2, 3, 4, 5 knoflíků. Ideální jsou různé barvy - pokud chcete povýšit hru na vyšší "level" ;-) Cílem je, aby dítě umístilo knoflíky stejných barev na příslušné karty - a můžete u toho společně počítat. Pomoci si můžete i pěnovými čísly.

 

Více o Ivě a její rodině se dočtete na jejím blogu - http://www.donnadicasa-blog.com/

10. 3. 2016



Přidat komentář

> Komentáře