Velikonoce na Doudlebsku | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Velikonoce na Doudlebsku

> Termín

20.3.2020 - 13.4.2020

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Velikonoční výstava tentokrát představí svátky jara, tak jak je prožíval významný národopisný region na jihu Čech, Doudlebsko. Seznámíte se např. s poutí, která se tady konala v neobvyklou dobu, prohlédnete si pečivo zvané doudlebské podkovy i dlouhého berana z lískových prutů. Představíme také tvorbu Marie Husarové z Křemže, která se aplikací tradičních motivů z doudlebských velikonočních vajec na textil proslavila doma i v zahraničí. K výstavě je připraven tradičně i doprovodný program nebo vzdělávací program pro školy. Letošní velikonoční výstava v Jihočeském muzeu je zaměřena na Doudlebsko, kde se zachovalo mnoho starých lidových tradic. Patří k nim dnes už opět obnovená pouť, která se koná v neobvyklém čase – na Smrtnou (Černou) neděli. Na Květnou neděli o týden později se chlapci pyšnili dlouhými berany z lískových prutů, které budou také na výstavě k vidění. Na Doudlebsku nebyly kupodivu rozšířené kolední obchůzky spojené s mrskáním děvčat na Velikonoční pondělí, jak to známe odjinud, ale dodnes tu chodí děti od Zeleného čtvrtka do Bílé soboty s řehtačkami. Děvčata chystala pro své milé pomlázku do hedvábného šátku, kam dávala velikonoční vejce zdobená voskovou batikou, tzv. straky, a pečivo zvané hnětýnky. Na výstavě si prohlédnete ukázky starých vzorů na doudlebských strakách a budete se moci seznámit s tvorbou nadané lidové tvůrkyně Marie Husarové z Křemže, která přenášela tyto vzory na textil. Její šátky, šály či záložky do knih se díky neobvyklým dekorům a zářivým barvám proslavily doma i v zahraničí. DOPROVODNÝ PROGRAM 21. 3. (sobota) Jitka Sovová – velikonoční vejce trochu jinak (quilling) 26. 3. (čtvrtek) Stanislava Martykánová – kraslice tradičně i netradičně 28. 3. (sobota) František a Alena Reindlovi – velikonoční dekorace (keramika) 2. 4. (čtvrtek) Růžena Vinciková - kynuté pečivo ( jidáše, mětynky aj.) 4. 4. (sobota) VELIKONOČNÍ SOBOTA (zábavná akce pro všechny věkové kategorie od 10:00 do 16:00 hodin): ukázky lidových řemesel: Jiří Drhovský – dřevěné hračky a píšťalky workshop pletení z proutí: Jan Smrt (nutná rezervace) dílny pro děti i celou rodinu expozice a výstavy kavárna a občerstvení 7. 4. (úterý) Helena Salvová - drátovaná velikonoční vejce 9. 4. (čtvrtek) Eva Drančáková – frivolitky 10. 4. (pátek) TRADIČNÍ PŘEDENÍ VELKOPÁTEČNÍCH NITEK (D. Vařilová, J. Scheinpflugová, J. Sovová, A. Vancová) 11. 4. (sobota) Ivana Stará (jedna z posledních žaček M. Husarové) – kraslice: doudlebská batika

> Otevírací doba

Dle webu

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: České Budějovice
Ulice: Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích, Dukelská 1

> Komentáře