Observatoř Kleť | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Observatoř Kleť

> Otevřeno

červenec, srpen

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

3-6, 6-9, 9-14

> Popis

Observatoř Kleť se nachází jižně pod vrcholem Kleti, nejvyšší hory Blanského lesa, v Chráněné krajinné oblasti Blanský les, cca 30 km jihozápadně od Českých Budějovic, poblíž Českého Krumlova. Nejvhodnější přístup je sedačkovou lanovkou Krásetín-Kleť. Na vrcholu Kleti můžete též navštívit nejstarší kamennou rozhlednu v Čechách (1825) s horskou chatou a restaurací. Hvězdárna Kleť, pobočka Hvězdárny a planetária České Budějovice (nyní zřizovaná Jihočeským krajem), se začala budovat v roce 1957 pro náročnější pozorování v místě s vynikajícími klimatickými podmínkami, které bylo pro astronomická pozorování využíváno již od minulého století. Vzhledem k nadmořské výšce 1.070 metrů jde o nejvýše položenou hvězdárnu v Čechách. Dnes je Observatoř Kleť známá u nás a hlavně ve světě výzkumem planetek a komet. Mezi observatořemi věnujícími se sledování blízkozemních planetek patří Observatoř Kleť mezi světovou špičku. Víte, že máme v jižních Čechách kosmickou hlídku? Jihočeská Hvězdárna (Observatoř) Kleť slouží jako "kosmická hlídka", tj. jedna z observatoří celosvětové sítě sledující pohyb asteroidů (planetek) tedy malých těles přibližujících se nebezpečně k Zemi. Planetky totiž mohou naši pozemskou civilizaci ohrozit srážkou. V současné době na tomto úkolu úzce spolupracuje s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Proč byla vybudována právě na Kleti? Hora Kleť je nejvhodnějším místem pro hvězdárnu široko daleko. Najdete ji mezi Českými Budějovicemi a Českým Krumlovem v krásné a čisté přírodě Chráněné krajinné oblasti Blanský les. Všechna okolní města jsou výškově přes půl kilometru pod Kletí a jejich světelný smog má jen minimální vliv na kvalitu pozorování, nebe je tu krásně tmavé. Jaký je smysl této práce? Smyslem je objevit těleso hrozící srážkou co nejdříve, abychom se mohli na případné nebezpečí včas připravit. Pomocí pozorování a přesného měření poloh objektů na obloze tak zpřesňují kleťští astronomové výpočty drah takových objektů a přispívají tak i k výpočtům eventuálních srážek. Právě při těchto pozorováních občas objeví i dosud neznámé planetky.

> Otevírací doba

Od 1. července do 31. srpna 2019 je otevřeno nonstop každý den
s prohlídkami od 10:30, 11:30, 12:30, 13:30, 14:30 a 15:30 hodin.

> Kontakt

Kraj: Jihočeský kraj
Město: Kleť, Holubov
Telefon: 380 123 327
E-mail: [email protected]

> Komentáře