Kouzelné obrázky Marie Fischerové Kvěchové | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Kouzelné obrázky Marie Fischerové Kvěchové

> Termín

17.5.2019-29.9.2019

> Hodnocení

0  (0x)

> Pro děti ve věku:

6-9, 9-14

> Popis

V muzeu můžete navštívit novou výstavu věnovanou malířce, ilustrátorce a módní návrhářce Marie Fischerové Kvěchové (1892 – 1984). Proslavila se především jako ilustrátorka dětských knížek, která si získala srdce malých i velkých čtenářů. První knihu lidových říkadel a písniček „Našim dětem“ vydala v roce 1916. Dále následovalo mnoho dalších titulů např. „Paci, paci, pacičky“, „Babička“, „Skřivánčí písně“, „Broučci“, „Můj památníček“, „Jarabáček“. V roce 1929 vyšel poprvé Kožíškův slabikář „Poupata“ “, který ilustrovala a ze kterého se učilo mnoho generací, a to až do roku 1948, kdy vyšlo jeho poslední, upravené vydání. Malířčinou celoživotní inspirací byly děti a lidové umění. Setkáváme se s nimi na nespočetných kresbách, malbách a portrétech. Její kresby si našly uplatnění i v mnoha oblastech užitého umění, objevovaly se na dopisnicích, na firemních propagačních materiálech, betlémech, kalendářích, na dětských hracích kostkách, vystřihovánkách, obrazech pro školy, pohlednicích, knihách, její pohádky byly na diafilmech… Marie Fischerová-Kvěchová se věnovala i textilní tvorbě, navrhovala dětské a ženské oděvy, oblečky pro loutky, dezény potištěných textilií. V roce 1925 získala za svoje práce zlatou medaili na Mezinárodní výstavě užitého umění a průmyslu v Paříži. Zájem o lidové umění a zejména o kroje u ní vypěstovala její matka Marie Kvěchová. Malířka i s rodinou podnikala cesty na Slovensko do oblasti Trenčína, Zvolena, Liptovského Mikuláše, na Chodsko, do Pojizeří, Slezska, na Slovácko, Kopanice, Valašsko. Za lidovým uměním cestovala i do zahraničí, na Zakarpatskou Ukrajinu, do Jugoslávie a Bulharska. Z cest si přivážela mnoho studijního materiálu v podobě kreseb lidových krojů a portrétů místních obyvatel. Výstava představí část rozsáhlé sbírky Josefa Hánla, který již více jak 30 let sbírá vše z tvorby této autorky. Na vernisáž přijala pozvání malířčina vnučka Helena Kratochvílová, která společně se svým bratrem Janem Borkem zavzpomínala na jejich babičku. Výstava bude otevřena do 29.září 2019. Rozšířili jsme i sortiment muzejní prodejny o knihy, dřevěné kostičky a pohlednice MFK.

> Otevírací doba

dle otevírací doby muzea

> Kontakt

Kraj: Královéhradecký kraj
Město: Třebechovice pod Orebem
Ulice: Třebechovické muzeum betlémů, Masarykovo náměstí 1426

> Komentáře