Na Písecku-Blatensku si mohou návštěvníci užít i noir turistiku | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Na Písecku-Blatensku si mohou návštěvníci užít i noir turistiku

Pro návštěvníky, kteří milují tajemno, nebo se rádi občas i trochu bojí, připravila turistická oblast Písecko-Blatensko několik novinek inspirovaných moderními trendy takzvané noir turistiky. Zdejší výletní cíle ovšem až tak černé, temné či hrůzu nahánějící nejsou a bez obav na ně lze vyrazit i s dětmi.

Co je vlastně noir turismus? Písecký vynález, jakási mírnější obdoba dark tourismu, tedy temné turistiky zaměřující se na místa spojená se smrtí či utrpením. Toto označení zavedli britští vědci John Lennon a Malcolm Foley v roce 1996. Mezi časté cíle temné turistiky patří hrady, bojiště, nebo také místa upomínající hrůzy II. světové války, stejně jako dějiště přírodních nebo člověkem způsobených katastrof. Například Pompeje či Ground zero v New Yorku, zpřístupněná vězení jako Alcatraz, čí místa, kde násilně zemřelo velké množství lidí, popraviště, místa pogromů, genocid apod.

Mezi temně laděné turistické cíle na Písecku-Blatensku patří Cesta bolestných kamenů, půl druhého kilometru dlouhá trasa v Píseckých horách od lokality U Vodáka k Vyhlídce píseckých lesníků, na níž je umístěno 14 mohutných pěti až sedmitunových lomových bloků, jejichž velikost a váha reprezentuje určité moderní utrpení člověka 21. století. Stezka se dá připodobnit k moderní křížové cestě.

Dalšími cíli jsou například Památník Lety na místě nacisty zřízeného sběrného, později cikánského tábora, Megalitický kruh u Nemějic, kamenný kruh o průměru osmi metrů s 16 kameny po obvodu, který má údajně léčivý charakter jako mnohé podobné stavby na světě nebo mystická Kamenná poustevna v lese u obce Drahenický Málkov.

Za vlastní zmínku pak určitě stojí i Kostel sv. Jana Křtitele v obci Paštiky asi dva kilometry od Blatné, dílo věhlasného barokního mistra Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Jeho kostelní zeď zdobí jako memento mori, připomínka smrtelnosti, dvě asi 250 let staré ze žuly vytesané lidské lebky. Ty letos v březnu v době nástupu koronavirové pandemie kdosi ukradl. Za čtrnáct dnů je ale vrátil. Tížilo ho svědomí? Bál se vězení nebo trestu „shůry“? Těžko říci. Vše ale naznačuje tomu, že se „paštické smrti“, jak se lebkám říká, zalekl.

Písecko-Blatensko je jedním z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje. Turistická oblast jako stvořená k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou, která se nachází zhruba v půli cesty mezi Prahou a Českým Krumlovem. Ideální příležitost k zastávce, kde si každý najde to své. Významné historické památky i drobnou sakrální architekturu kapliček, křížů a božích muk. Rušná centra i malé vesničky. Technické památky i čistou přírodu. Bohatou nabídku kulturních a společenských akcí i tichá zákoutí, ve kterých se alespoň na chvíli může schovat před shonem okolního světa. Od rovin a mokřadů s rybníky, přes zalesněné kopce, až k divokým kaňonům potoků a řek, které se slévají v mohutnou plochu Orlické přehrady. Poznávat lze oblast pěšky, na kole, autem, vlakem nebo na lodi. Stačí si vybrat.

27. 8. 2020Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře