Po zhlédnutí Planety Česko budete chtít vyrazit s dětmi do přírody | Kam s dětmi – aktivity pro děti a jejich rodiče

E-mail:
Registrační kód:
Zapomněl(a) jste registrační kód?
Aktuální registrační kód:
Nový registrační kód:
Opakovat nový registrační kód:

Zadejte registrační email.

E-mail:

Registrací se přihlásíte se do KLUBU KAM S DĚTMI a zároveň Vám bude umožněno vkládání akcí a tipů do databáze KAM S DĚTMI.
KLUB KAM S DĚTMI Vám bude pravidelně přinášet novinky, newslettery, exkluzivní výhody, slevy a soutěže.

Jméno:
Příjmení:
E-mail:
Telefon:
Instituce:
vyplňujte, pokud za ni budete vkládat do databáze
Kraj:
Souhlasím se zpracováním osobních údajů

Budeme rádi, když vyplníte i další nepovinné údaje, které nám mohou pomoct při vylepšování portálu Kam s dětmi. Naším cílem je být pro vás nejlepším rádcem a pomocníkem, když nevíte kam s dětmi. Tyto data nebudou dle Zásad o ochraně osobních údajů nijak zneužívány či předávány třetím osobám.

Rok narození rodiče:
Jméno dítěte:
Datum narození dítěte:
Přidat dítě

Po zhlédnutí Planety Česko budete chtít vyrazit s dětmi do přírody

Půl roku po okouzlující Zázračné planetě vstupuje do kin film, který svým tématem nutí ke srovnání. Přináší na plátna přírodu, divočinu, kterou máme na dosah ruky. Přesto si dovolím tvrdit, že si český snímek nezaslouží položit na misky vah s gigantem z BBC.

Kryštof Hádek nás coby vypravěč provází českou krajinou, mnohdy zpustošenou, porušenou, mnohdy oku nelahodící. A přesto nebo spíše právě proto se v ní nacházejí živočichové, které bychom na takových místech vůbec nečekali. Věděli jste například, že vedle jednoho sídliště v Mladé Boleslavi žije sysel obecný, dříve škůdce, dnes kriticky ohrožený druh? Běhá tam po louce a zvykl si na člověka natolik, že mu jeho přítomnost vůbec nevadí. Věděli jste, že v místě bývalé vojenské střelnice v Milovicích se prohání zubři a mufloni? Nebo že skokan ostronosí se v době rozmnožování zbarví na modro?

Planeta Česko představuje na čtyři desítky zvířat, které můžeme potkat doslova za dveřmi. A to je pro českého diváka, a zejména pak pro toho malého, zajímavější než kdejaká lvice v savaně. Na ty se podíváme leda v zoo, ale ta šance vidět zvířata v jejich v přirozeném prostředí, na louce u chalupy nebo dokonce u cyklostezky v Troji, ta dává filmu, potažmo divákovi, úplně jiný rozměr.

Autor ukazuje skrze film českou přírodu svým dvěma dcerám. Často je i sám několikrát postaven před kameru, komentář doplňuje osobními vzkazy. Záběry, které jsme zvyklí spíše vidět ve filmu o filmu, mi v příběhu vůbec nevadily, naopak ho osvěžily.

Ač nerada, musím zmínit i nějaké to ALE… Nejvíce mě asi v tom špatném slova smyslu upoutala závěrečná píseň. Tu si mohli dle mého tvůrci odpustit. Ostatně hudba obecně není silnou stránkou snímku. A je to velká škoda. Ta by mnohdy okouzlující záběry dokázala ještě povýšit. Druhou výtku bych směřovala na koncept. Film skáče od tématu k tématu, bez jasnější logiky. Obloukem se sice na konci snímku dostáváme opět na Šumavu, ale jednotlivé mikropříběhy na sebe nijak nenavazují, nebo mi souslednost zcela unikla.

Přesto jsme si všichni (jak já tak děti) z kina odnesli krásný zážitek, spoustu zajímavých informací a chuť zkoumat tu naši českou přírodu zase o trochu víc, a (abych citovala Kryštofa Hádka) – TO SE POČÍTÁ!

 

Vendula Dittrichová

 

O vstupenky na tento film můžete v současné době také soutěžit, více informací ZDE.

22. 3. 2018Přidat komentář

Vaše jméno:
Předmět:

> Komentáře